Liaz navždy!
Stará Liazka rezaví, stará láska nikoli...

:: Menu ::

» Home
» O Liazu
» Prospekty
» ČSAD
» Naše Liazy
» Události
» O nás


:: Novinky ::

24.září 2014 Uklizeno v sekci Naše Liazy...

Aktuality

7.srpna 2010

Dva hezké tahače na prodej…

Dobrý den všem,

Ondra v práci narazil na dva zachovalé tahače na prodej. Nejde o bazarové vozy, vlastní je firma, která si je pořídila na dopravu, ke které nakonec nedošlo a proto jsou vozy dále k mání. Jde o:

Liaz 18.33 TBV, rv. 1995, do poslední chvíle jezdila na MKD. Témeř bez koroze, zachovalý vůz v dobrém technickém stavu. Převodovka Praga 14PS150. Cena 65 000,- (+DPH), dohoda jistá.
Liaz 110.573., rv. 1992, opět vozidlo z provozu, vysoká točna, velice hezká kabina (Maxi, nové čalounění, zcela bez koroze). Cena 45 000,- + DPH, dohoda jistá.
Kontakt: p.Šarlinger, 607 684 893.

Mějte se Liazáci. A Liaz navždy!

Ondra Zinek a Honza Rosecký


18.července 2010

O Lízách a lidech…

O Lízách a lidech…
Vážení přátelé Liazů, nás a našeho webu, zdravím vás takhle osobněji po docela dlouhé době. Nejdříve bych chtěl poděkovat všem našim věrným příznivcům, kteří drží čísla návštěv pořád vysoko i přesto, že ne vždycky jsou aktualizace tak pravidelné jak bych si přál.

Věřte že, ty dlouhé prodlevy mi radost nijak zvlášť nedělají, ale doba zkrátka pokročila. Když jsme před lety s webem začínali, byli jsme všichni ještě ve škole a já si vzpomínám, že jsem prací na webu trávil mnoho hodin denně, ať už šlo o přípravu fotek, focení samotné či studium podkladů a sepisování článků. Na všechno byla spousta času a my jsme s Ondrou proseděli mnoho dní v zatáčce na „barranďáku“ a čekali na Liazky. Je mi tak trochu smutno, když si pomyslím, že dneska bychom se nějaké Liazky na barrandovském stoupání ani nemuseli dočkat a taky když si uvědomím fakt, že tahle tisíckrát proklínaná stezka Prahou, všem známá a plná nostalgických vzpomínek, bude kamionům už brzo uzavřená. Ale o tom jsem vlastně vůbec nechtěl mluvit. To jen tak na úvod…
Chtěl jsem vám jen říct něco o tom, jak se věci mají a co od nás můžete tady na webu v budoucnu čekat. Nepůjde o žádné dramatické převraty a novinky, ale třeba si o nich i tak rádi přečtete. Předně, pro všechny, kterým jsem kdy říkal o škole, v únoru jsem definitivně dokončil studium a stal se inženýrem. Postupně si zvykám na nový způsob života, uvažuji kudy kam a i tenhle web se snažím táhnout dál. Zatím zůstávám v Praze, kde mám práci, ale věřte, že mě to město pekelně štve a já bych se moc rád zase vrátil domů na Vysočinu. Třeba se mi to jednou splní. Co se Ondry týče, tam se asi novinky žádné nekonají, pořád se drží volantu svého Volva, pořád ve stejné firmě, Kladno je pro něj pořád TO město a na webu se stále duševně i hmotně podílí. Jen si občas povzdychne, že tenkrát měli všichni pravdu, když nás před lety odrazovali od práce řidiče z povolání. My jsme jim tenkrát nevěřili, ale pochopitelně přiznáváme, že měli pravdu. No a Globe, ten se vydal tak nějak samovolně svým vlastním směrem a pohybuje se dál v oblasti doprovodů nadměrných nákladů, postupně si našel cestu do časopisu Trucker a Liazy i web jdou dál mimo něj.
Co se webu týče, poběží dál v podobě, na kterou jste zvyklí, a snad se mi postupně podaří realizovat pár drobných změn. Rád bych trochu zestručnil strukturu a vyhodil pár věcí, které už jsou dneska pasé, přebral fotky a dost možná valnou většinu z nich zpracoval a nahrál znovu. Doufám, že jste ocenili přechod na rozlišení 1600x1200, poněvadž takhle velké fotky Liazů v takovém množství jinde na internetu nenajdete. Co se zaměření týče, pro mě je pochopitelně nejjednodušší zpracovávat fotky a doplňovat fotogalerie. S tím jak ubývá Liazů, ubývá i možností k focení a určitě to takhle nemůžeme táhnout na věky. Na psaní článků a doplňování informací teď ovšem nemám tolik času a brání mi v tom ještě některé další věci, především vzdělání. Čím více se totiž o Liazech dozvídám, tím více zjišťuji, jak nepřesné jsou některé naše dosavadní informace a jak málo o některých oblastech, které se Liazu a jeho historie týkají, víme. Na druhou stranu vás mohu uklidnit, že v budoucnu dostanete k dispozici velice kvalitní a ucelenou dávku informací o celé historii Liazu v rozsahu, o kterém se vám dnes ani nezdá a který si automobilka Liaz jistě zaslouží a my se společně s vámi máme na co těšit. Pro nás tenhle příslib do budoucna znamená především to, že se nebudeme pouštět na žádný tenký led a dále se budeme držet především toho, čemu snad alespoň trochu rozumíme a co máme opravdu rádi a to jsou především návěsové tahače Liaz se silným akcentem na typ Xena, jejichž osudy nadále pečlivě sledujeme. Vrcholem mé snahy v udržování a obnově webu by pak mělo být přepracování především „xeňácké“ sekce, kterou bych postupně rád přerozdělil podle VINek a doplnil o životopisy a informace o jednotlivých vozech a nějaký aktuální sumář toho, co se v tomto ohledu za poslední tři roky odehrálo. Věřte, že toho nebylo málo. Spousta aut změnila majitele i nasazení. Některé vozy se takřka nezměnily, jiné se změnily k nepoznání a došlo i na nevyhnutelné, totiž na skutečnost, že silnice již nebude brázdit plný počet těchto unikátních vozů, protože ne všem bylo dáno do vínku tolik štěstí.
Kromě návěsových tahačů bych se také rád výhledově začal intenzivněji věnovat sekci věnované podniku ČSAD a to i ve smyslu vozidel, které nepocházejí z bran Libereckých Automobilových Závodů.

Jen pro doplnění ještě dodávám, že příběh se jménem „Tedom truck“ je u konce a my se mu nejspíš už nebudeme nijak dál věnovat. Onen hořký neúspěch, který by bylo možné nazvat i podstatně méně lichotivým výrazem, je totiž to, čeho jsme se již od počátku tiše obávali a v obavách o to, aby tato kapitola neudělala v historii a vzpomínkách na Liaz více škody než užitku, jsme nevítali pokusy o obnovení výroby vždy s takovým nadšením, jako ostatní. Liaz je zkrátka mrtev. Ať žije Liaz.
Co se „naší“ techniky týče, asi jste si všimli, že stovečka se má čile k světu, zatímco práce na Maxíkovi se zcela zastavily a čeká ho jistý přerod, který chce ovšem nějaký čas a rovněž i finance. O co jde, to si zatím nechám pro sebe, ale věřte, že to auto nepřijde nazmar. Buďte trpěliví a berte to tak, že ta věc zraje a čeká na ten správný čas. Uvědomte si zároveň, kolik by provoz toho auta v dnešní době a formě, ve které se vůz nachází, stál. I mně to mrzí, ovšem jsem na to skoro sám, mám jen jedny ruce a rozhodně se nemíním stát otrokem nikoho a ničeho. Jistě jste si také všimli, že naše rodinná flotila se rozšířila o další kus. Podařilo se mi, díky Ondrovi, který ho vypátral, obstarat BSS NV 31.23.22, tj. můj vysněný valníkový návěs s řiditelnou nápravou jako plato ve velice hezkém a původním stavu. Zároveň jsem měl štěstí a brzo po samotném návěsu dorazily i bočnice, kompletní konstrukce na plachtu i plachta samotná. S trochou péče tak budu moct dát dohromady kompletní návěs tak, jak byl nasazen na dálkové dopravě, i s příslušným tahačem. Kromě běžné údržby 100.47 tak lze nějaký pokrok očekávat především právě ohledně výše zmíněného návěsu.
No a to je asi všechno, co jsem vám chtěl říct. Pokud máte někdo něco na srdci a nebo se chcete pochlubit fotkou svojí Liazky, budu rád, když mi napíšete mail nebo alespoň necháte nějaký vzkaz ve Fóru. Alespoň tak budu vědět, že ta práce, kterou děláme, není úplně zbytečná.

Mějte se Liazáci. A Liaz navždy!

Honza Rosecký


10.ledna 2009

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvnící,
je možné že v souvislosti s úpravou našich hostingových služeb dojde ve výhledu 14ti dnů až jednoho měsíce k DOČASNÉMU VÝPADKU našeho webu.

Možnost výpadku se pokusíme eliminovat, ale přesto bychom Vás rádi upozornili, že případný výpadek bude dočasný a neznamená konec našeho webu!

Děkujeme za pochopení a věříme, že nám i nadále budete věnovat přízeň a podporu.

Váš Liaz navždy! tým4. května 2008

Velká jarní nadílka Xen

Je to už přes půl roku, co jsem k vám mluvil prostřednictvím sekce s aktualitami. Nakonec, ono se nedělo nic důležitého, co by bylo nutné vám o webu sdělovat. Na systém přidávání fotek jste si zvykli a víte kde je hledat a když se objeví nějaký nový článek, „visí“ na titulní stránce dost dlouho, aby si ho stačili všimnout i ti, kteří náš web nenavštěvují tak často.

Přiznám se, že z přidávání fotek nemám takovou radost jako z tvorby nových článků a těch je poslední dobou opravdu málo. Pochopitelně, že tématika Liazu je omezená, ale nemyslím si, že by nebylo čemu se věnovat. Důvod proč se tak neděje tkví ve dvou důvodech, poměrně prostých.

První, ten zásadnější, důvod je nedostatek času. Samotný nedostatek času, který máme k dispozici, je pochopitelně daný přírodou. Den má 24 hodin, týden jen sedm dní a žádný z nás nemůže počítat s tím, že se dožije několika set let. A s tím časem, který máme k dispozici musíme zacházet tak, abychom se při pohledu zpět nechytali za hlavu s tím, že jsme ho mnoho promarnili. A tak, upřímně, nemůžu a nechci jenom sedět u počítače.

Druhý důvod, byť se vám bude zdát trochu tajemný, je fakt, že v relativně krátkodobém časovém výhledu bude mít mnoho z vás k dispozici slušné množství informací o Liazu a celé jeho historii v takovém měřítku, o kterém se vám nejspíše ani nezdá. To je pochopitelně dobře a všechny stránky věnované Liazu vznikaly, myslím si, primárně za účelem informovat všechny zájemce tak, aby nemuseli, tak jako my, pátrat po jednotlivých informacích ale nalezli je na jednom místě v uspokojivě ucelené formě (což se určitě povedlo a v mnohém nám mohou dnes i Tatrovácí závidět). Pro mě však tímto výhledem skončila jedna epizoda existence našich stránek a vznikla otázka „co dál?“. Moc dobře totiž vím, že jsou zdroje informací, se kterými se nemůžeme měřit a další snaha o utváření některých sekcí a doplňování určitých druhů informací mi již nyní přijde, byť není lehké si to přiznat, jako celkem zbytečná práce. Na vzniklou otázku kterou jsem si dosud nedokázal uspokojivě odpovědět. Tuším ale, že s tím co přijde se bude muset pár věcí změnit. Ale rozhodně to budou změny k lepšímu.

Dávám vám dnes v podobě fotografií na web ty nejzásadnější změny, které se udály mezi Xenami v poslední době. Změny majitelů, u některých vozů dokonce změna „národnosti“. Na našem webu bude tedy zase o něco aktuálnější přehled pohybu všech tahačů, který nikdy není úplně aktuální a kompletní, protože se vše střídá tak, že nejsme schopni vše sledovat. Ale rozhodli jsme se s Ondrou trochu aktualizovat naše povědomí o všech autech a s tím souvisí pořádek v příslušné sekci na našem webu. Ne ke všemu ale máme v současnosti k dispozici fotky, takže je stále na čem pracovat. Víme třeba, že jeden z tahačů je dlouhodobě odstaven po nehodě a jeho budoucnost je nejistá stejně jako osud dalšího vozu, jehož majitel se zřejmě dostal do finančních problémů a současný stav věci nám není znám. Blíží se také změna majitele jednoho z velmi zachovalých vozů a všichni čekáme, kam se tahle kráska vydá. Velkým otazníkem je stále i Xena prodaná na Ukrajinu, kterou od doby prodeje už nikdo neviděl a nemáme tušení v jakém je stavu. Buďme tedy rádi za to, že drtivá většina aut je stále v rukou českých majitelů, přičemž v případě Slovenska se zdají být Xeny (aktuálně již tři) v odpovědných rukou!

Tak to je alespoň pár slov o tom co nás čeká a co nás nemine…

Mějte se liazáci a Liaz navždy!

4. října

O nedtransu...

Vzhledem k zájmu o provoz webu www.nedtrans.wz.cz a zároveň dlouhodobých problémů s hostingem na webzdarma byl web přesunut k nám. Doufáme, že budete s jeho provozem spokojeni.

Modelářský web nedtrans najdete ZDE.

Mějte se a Liaz navždy,

2. září

K Liazfestu 2007 asi toto…

Především: mám zprávy, že dorazí pár aut a musím říct, že se na vás, chlapi, moc těším… Doufám, že to všechno skoulíme jako loni a bude to pohodový víkend. Pro vás i pro nás.

Letošní přípravy jsou poněkud hektické. Doufám, že vám budu moct na festu ukázat jeden kousek, který by se měl v budoucnu zařadit po bok našeho maxíka a který jsem vám na webu oficiálně ještě nijak neprezentoval. Není na pohled nijak vábivý, snad to ale vzhledem k okolnostem pochopíte. Zasvěcení a všímavější jedinci už asi ví… Doufám, že tam dojede :o)Nu, v rámci příprav bylo potřeba udělat těsnění pod hlavou, měli jsme venku chladič…a tohle všechno se urovnalo necelý týden před festem. Zkušební jízda? Ta bude nejspíš až v pátek odpoledně či k večeru, protože v pátek sedmého mám poměrně důležitou zkoušku, takže se teď do toho musím ponořit… No prostě: potěš koště…doufám, že Venca si vezme s sebou aspoň kurtu, aby mě z Mělníka kdyžtak dotáhnul…

Docela se bavím tím, jak se na fest připravuje další auto. A myslím, že jeho řidič baví úplně všechny „na place“. Ten, který pravidelně létá s kontejnery Hamburk na Xeně totiž připravuje a upravuje svoji „retardérovou“ 19.33 TBV na stejnou práci se slovy: „Xena není auto, to je kříženec. Liaz je Liaz.“

A tak před mýma očima, zatímco já pomalu rozdělávám motor, sundává z auta stabilizátor, retardér, převodovku i točnu s celým pomocným rámem a to všechno necelé tři týdny před festem s vidinou toho, že tomuhle autu se může věnovat pouze během dalších dvou víkendů. Retardér netěsní, stabilizátor je vymlácený v uložení, převodovka v jednom místě netěsní vzduch a mizerně řadí…a točna je moc vysoká pro přepravu high-cube kontejnerů. A k tomu všemu je už tři týdny na opravě někde v Jablonci vstřikovací čerpadlo… No tomu se nejde nezasmát. A když pak vidíte, jak ho sedřeného a celého od šmíru večer kluci umývají šampónem a wapkou, to už pak jdete do kolen.

Zkrátka, je to hektické i veselé, uvidíme jak to všechno dopadne, ale jedno platí – na letišti se sejdeme.

A ještě jsem zapomněl…nechali jsme si i letos udělat trička. Mě se moc líbí, uvidíme, jak se budou líbit vám. Nestihli jsme vám o nich dát vědět před festem, ale pokud o tričko bude mít někdo z vás během festu zájem, domluvíme se a my vám ho necháme dodatečně udělat.

Klidný týden a Liaz navždy,

Ahoj v Hradci!

5. června 2007

Vážení návštěvníci!

po několikatýdení úmorné práci jsme pro vás připravili novou a poměrně rozsáhou sekci věnovanou podniku ČSAD. Doufáme, že se vám bude líbit, neboť pro nás je historie podniku ČSAD stejně důležitá jako historie samotého LIAZu. Myslíme si, že nejeden z vás se nad našimi řádky rozvzpomíná na dobu, kdy okřídlené logo zdobilo velkou většinu nákladních automobilů i autobusů.

Pro vstup do sekce klikněte na následující obrázek:
Přejeme příjemnou zábavu!

Váš Liaztrucks tým

3. června 2007

Vážení Liazáci!

Nastal čas na další naší vložku ne přímo týkající se vozidel, ale spíše do sekce aktualit. Rádi bychom vás po delší době opět alespoň ve zkratce informovali o vývoji webu. Nastaly změny, které vy jste vy sami pocítili v řidších aktualizacích a menším počtu novinek. Globeho zaměstnávají doprovody nadměrných nákladů, Honzu mimo jiné hlavně škola a já už jsem konečně řidič z povolání. Vyplývá z toho, že času není nazbyt. Rádi bychom opět proseděli celý den na Barrandově a dokumentovali Liazy, ale jako jediný den připadá sobota a to se to Liazy na vnitrostátní dopravě příliš nehemží. Vedli jsme také diskuzi na téma jakým směrem by se měl web ubírat do budoucna...Určitě nastanou změny, jednak v zaměření webu, tak v upřesní nebo změně některých postupů a obsahu, ale nebudeme jim předbíhat. Budeme se snažit aby web nezůstal na mrtvém bodě i nadále přinášet další informace především z let minulých, kdy Liaz byl Liaz.

Ondra

…jak již zmínil Ondra, nejen LIAZem, živ je člověk. Bohužel. Poslední dobou se události seběhly tak, že prostě nemám na nic čas. Vůbec na nic. Ráno vstanu, utíkám do práce spravovat a prodávat počítače a několikrát týdně hned po tom sedám za volant a pádím někam po naší krásné vlasti doprovázet nějaký nadměr. Domu se vrátím ráno, večer, nebo taky i druhý den. Vyspím se a utíkám do práce, za volant, do postele, do práce, za volant do postele… mezi tím vším si ještě musím najít alespoň trochu času na svou přítelkyni a hle… den bohužel není nafukovací. A tak z mého stolu dočasně zmizely modely, jejichž stavba je mým dalším koníčkem a z mého denního rozvrhu rovněž dočasně zmizela i práce na našem-vašem webu. To ale neznamená, že náš web upadá, nebo dokonce končí. Jak Ondra předeslal, máme v hlavě, na papíře a z dost velké části i v počítači něco… nového? Jiného? Každopádně ale LIAZáckého. A LIAZáckého jako řemen! Takže nám i přes dočasnou neaktivitu zachovejte přízeň, nebudete toho litovat.

Na LIAZenou přeje Globe

...a ještě pár mých řádek. Já se před několika měsící přestěhoval z Kladna do Prahy a vzdal jsem se domácího připojení k internetu. Musím říct, že jsem se ho vzdal s chutí. Připadalo mi, že jsem trávil až příliš mnoho času nesmyslným brouzdáním po internetových stránkách a diskusích. Teď už ten pocit nemám, na vyřízení toho nejnutnějšího mi vlastně stačí pár minut internetu denně ve škole. Ušetřený čas se snažím věnovat studiu. Musím uznat, že loňský boom stránek a s tím související hodiny a dny práce na počítači v souvislosti s Liazy se nepopiratelně podepsaly na stylu studia, který mi přestal vyhovovat a potřeboval jsem s tím něco udělat. Jistě, utrpěly tím stránky i pozornost věnovaná Liazům oběcně, ale teď, na konci semestru, musím uznat, že cítím, že věci jdou lehce, lépe a tím pádem i klidněji a doufám, že se mi vše povede letos uzavřít k mé plné spokojenosti tak, abych se během léta mohl s čistou hlavou věnovat věcem, které mě opravdu baví, náš web a maxíka nevyjímaje.

Maxík, to je pro mě svým způsobem pětitunová paleta cihel, kterou denně nosím na zádech. Je to už přes tři roky co ho máme doma a cítím velkou zodpovědnost za to, aby byla oprava v dohledné době na prahu dokončení. Na druhou stranu ale nemám v úmyslu něco uspěchat nebo si bojem na tomto poli způsobil problémy na frontě jiné. Loňské jaro, kdy se vlastně rozhodovalo o jeho prodeji a koupi tahače TBV, jsem Liazu věnoval pět dní v týdnu a škole sotva dva. Věřte, že tuhle disproporci ve škole doháním ještě dneska a znova už do téže řeky vstoupit nechci. Proto říkám, že na autě se pracuje od prvního jarního dne a dnes jsme zase o kousek dál. Nečekejte ale se studentským finančním a časovým rozpočtem zázraky. Dělám co můžu a snažím se to dělat poctivě. Neznám nikoho, kdo by se ve stejných podmínkách pokoušel o něco podobného a trochu mne mrzí nemožnost srovnání mé činnosti s prácí někoho jiného. Já vím, že liazka se dá zgenerálkovat za časové období v řádu týdnů a nikoli let. Zkuste si ale k tomu studovat FSI ČVUT, věnovat se aktivně celé historii značky, k tomu trochu novinařit a věnovat se kamionovému modelářství na pokročilé úrovni. K tomu musíte ještě trochu spát, jíst a prostě žít jako průměrný dvacetiletý člověk, abyste si ve čtyřiceti nevyčítali, že jste se okradli o mládí. Já to lépe a rychleji neumím.

Je zvláštní, že v poslední době je spousta mých činností provázená ztrátou iluzí. Iluze o lásce a věrnosti až za hrob jsem ztratil před několika lety. Nedávno jsem přišel o iluze o tom, že lidé kolem mne dělají věci, protože je baví a protože cítí, že je to správně. Nedělají. Dělají je pro peníze. Ach, jaké překvapení v dnešní době...

My ale věci v souvislosti s Liazem neděláme pro peníze ale z prostého zájmu a radosti. A budeme je tak dělat dál. Jak už Ondra i Globe nastínili, uvažujeme o jistých změnách, které ale nebudou mít na základní funkci našich stránek vliv. A na funkci živočicháže už vůbec ne...

Mějte se

Honza „Samer“


16. prosince 2006

Vážení návštěvníci,

ti, kteří naše stránky navštěvují pravidelně si asi všimli, že jsme si zvykli na trochu jiný systém práce. Neaktualizujeme naše stránky každý den jak tomu bylo dříve. Místo toho shromažďujeme materiál a aktualizace jsou většího rázu vždy po nějaké době. Doufáme, že vám to nevadí, přece jen se nakonec na web dostane vše co pro vás máme – a to je naším cílem, stále vás zásobovat novými poznatky o vozidlech Liaz: například dnes pro vás máme 95 stránek prospektů od nejrůznějších vozidel. Některé jistě budete znát, jiné vás možná překvapí. To je dobře, protože v souvislosti s naší oblíbenou značkou je stále co objevovat. Ojedinělé prototypy zapomenutá vozidla či stále pracující stroje, které ovšem z našich silnic (k radosti mnohých) poměrně rychle mizí. Vzpomeňme třeba na flotilu společnosti Fino, jejíž tahače řady 110 nedávno opustily aktivní službu v dopravě a zřejmě nyní slouží „světským“. Nic proti kolotočům, to ne – vždyť se na poutích stále setkáváme s krásnými Liazy – ale zkrátka už to není ten čas, kdy jsme se s Liazy běžně setkávali na dálnicích a hraničních přechodech. A stejně tak je to s přívěsy a návěsy BSS, které jsou vlastně nedílnou součástí vozidel Liaz, protože je provázely celé roky od jejich vzniku až do konce. Stejně tak jako Liaz, ani podnik BSS již dnes nevyrábí a tyto návěsy houfně opouštějí svět za branami kovošrotů a věřte, že v mnoha případech je to opravdu smutný pohled. S těmito soupravami mizí v ocelárnách střípky našeho dětství, které budou jednou pouhými vzpomínkami z obrázků. Všímejme si jich proto a fotografujme je, sbírejme a opravujme, dokud to ještě jde.

A fanděte Dakaru a fanděte Tedomu. Sice to už není ten náš starý dobrý Liaz tak jak jsme ho měli nejraději a kdo ví jak to vše nakonec dopadne, ale náš zájem si zaslouží.

Mějte se Liazáci, hezké svátky a hezkou silvestrovskou pitku…hlavně ať vás nebolí po ránu hlava. A nezapomeňte, že jak na nový rok, tak po celý rok, takže se hned po půlnoci začněte koukat po Liazech! Já ten svůj první letošní viděl hned tři minuty po půlnoci!

Váš Liaztrucks tým


11. listopadu 2006

Dobrý den LIAZáci!

Dnes Vám přinášíme opravdovou bombu! Se spolupráci se serverem Požáry.cz se nám porařilo získat dva unikátní články a spoustu fotografií vzácných hasičských LIAZů: Plošiny PP 20 (Dva kusy na světě) a žebříku AZ 30 (JEDEN jediný vyrobený kus!). Doufáme, že se Vám budou líbit. Prohlížejte ZDEVáš Liaztrucks tým19. října 2006

Dobrý den!

Trochu nepříjemně začínáme podzim. Během stěhování poskytovatele došlo ke ztrátě části dat, která nebyla omylem zálohovaná a to nám připravilo řadu bezesných nocí. Naštěstí už j vše v pořádku a jedeme dál. Znovu se můžete zahledět do velké galerie z Liazfestu kde se nás seško ke všeobecné spokojenosti poměrně hodně a víkenv v Hradci byl velmi příjemný. Opět si můžete prohlédnout také galerii vozidel řady MT, na jejímž rozšíření se podílel Luďek Augustýn (stejně jako na rozšířené galerii Liaz festu). Nová je také anglická verze webu, kterou jsme opomíjeli. Jde o zestručněnou verzi českého webu, která je plná spousty nových fotografií a anglicky mluvícím návštěvníkům by měla usnadnit orientaci.Váš Liaztrucks tým6. září 2006

S velkou radostí jsme obdrželi pozvánku od společnosti Tedom na autosalon v Nitře v době od 6. do 12. září. Protože na konci týdne začíná Liazfest a s ním je pro nás spojena spousta (milých) povinností, rozhodli jsme se Nitru navštívit hned šestého. Domluvili jsme si ubytování zařídili dopravu a místenky a těšili se na Slovensko. O to větší bylo ale překvapení, když jsme (skoro den před odjezdem) zjistili že šestého je tiskový den pro novináře a zvané. To na pozvánce poněkud chybělo. Očekávali jsme tedy, že jsme-li pozvaní, nebude problém získat od Tedomu nějaké oficiálnější pozvánky tak, abychom mohli autosalon bez problémů navštívit. První telefonát vedení společnosti ještě vypadal nadějně, druhý s jejich sdělením že oficiálních pozvánek pro vstup na výstaviště je „akorát“ už tak nadějný nebyl a třetí telefonát, slíbený ze strany Tedomu, který měl upřesnit možnost vstupu na autosalon za jiných podmínek se už neuskutečnil vůbec. Pro nás trochu zklamání.

Nový Fox přišel s mírně pozměněnou tváří

Uvědomujeme si, že nebudeme hned příští měsíc objednávat dvacet vozidel na plyn pro odvoz domovního odpadu a hned o tři dny později šest tříosých sklápěčů s motory Renault. Čekali jsme ale trochu jiný přístup a proto je pro nás vstup nového Foxe na veřejnost okořeněný trochou hořkosti ale není každý den svátek. Tak nebo tak již připravujeme oficiální návštěvu při které si budeme moci vozy FOX podrobně prohlédnout.24. července 2006

Je horko, co? Tak nevím, co je pro člověka lepší. Jestli s Liazem jezdit a pařit se v kabině, nebo se pod Liazem při opravě válet na horkém asfaltu? Určitě vím, že jeden náš kamarád by řekl: „Cé je správně, totiž „toplajna“ s klimatizací…“

Nemám ale ani klimatizaci, ani toplajnu. Mám dvě zprávy.

První je poměrně chmurná. Zdeňkovi Rybínovi děkuji za upozornění na následující forum, resp. útok jednoho ze zúčastněných na adresu našeho webu. Toho člověka neznám a chystal jsem se mu napsat ne příliš lichotivý komentář. Ale udržel jsem to v sobě a myslím si svoje. Budu rád, když si svůj obrázek uděláte i vy sami tím, že si diskusi projdete (nebo si alespoň vyhledáte a přečtěte onen jeden jediný příspěvek týkající se našeho webu). Fórum najdete na následujícím odkazu:

FORUM - klikněte zde

Druhá zpráva je o něco veselejší. Aktualizoval jsem sekci o našem Maxíkovi, kde si můžete prohlédnout co aktuálního se děje kolem něj.

Mějte se a nenechte si nikým a ničím zkazit letní náladu

Váš Liaztrucks tým

Nové fotografie si můžete prohlédnout zde:

13. července 2006

Vážení Liazáci,

máme tu léto, s ním nesnesitelná horka, koupání v rybnících se sinicemi, nový silniční zákon, silnice plné bezohledných motorkářů na silných strojích (jakož i dalšího řidičského dobytka) a pro některé z nás i prázdniny.

Velmi se nám nelíbí narážky těch, kteří občas nehezky útočí na naši zdánlivou (jen během června jsme pro vás nafotili několik set snímků) nečinnost tady na webu. Velmi upřímně bychom těm, kterých se to týká, chtěli říci, že si nejsme vědomi jejich práva na kritiku naší práce, neboť se k nám nedostaly žádné informace o jejich činnosti, o kterou by mohli opřít svoje závistivé a nepřejícné řeči. Myslíme si, že nebýt nás a „sousedního“ serveru o Liazech (ať už je naše vzájemná rivalita místy zdravá, místy ne), neudělal v této zemi pro Liaz a jeho popularizaci v posledních letech nikdo tolik práce jako my. (Martina Macíka a Tedom vyjímaje…)

My jsme jenom lidi. Jsme tři, jsme vysokoškoláci a jsme vlastně jenom obyčejní kluci, kteří si myslí, že po necelém roce pečlivé práce tady na webu si zaslouží troch odpočinku. Proto bychom vám všem chtěli říct, že si sami sobě a našemu webu vyhlašujeme letní prázdniny, které znamenají to, že náš web nebude během léta aktualizován pravidelně a tak často, jako tomu bylo po zbytek roku. Naše činnost se v tuto chvíli zaměřuje především na přípravu Liaz festu (o kterém zde ale i nadále budou zveřejňovány nejaktuálnější informace) a další opravy našeho tahače. Nezlobte se proto na nás, nechte nám chvíli volného času a věřte, že už na Liaz festu se sejdeme v plné síle a od září budeme ve všem nadále pokračovat.

Na rozlučku pro vás máme novou fotogalerii jedné rodinné Liazácké flotily plné nerezu. Věříme, že se vám bude líbit.

Krásné léto vám přejí

Honza, Globe a Ondra

Nové fotografie si můžete prohlédnout zde:


28. června 2006

Ahoj Liazáci!

Jestli jste si mysleli, že nežijeme, mysleli jste si to špatně. My žijeme. Jenomže máme začátek léta a s ním i zkouškové období, které mne (Honzu) postihlo. A tak mám teď plnu hlavu Pružnosti a pevnosti, Angličtiny… a snažím se činnosti související s Liazem utlumit a tím pádem i aktualizace webu. Já vím, nejsem na to sám, ale z těch zbývajících dvou to jeden (ten který odcházel z webu tak dlouho až naštěstí neodešel) neumí a druhý má zase plnou hlavu úplně jiných věcí (viz. např. Kačenka) a tak co si člověk sám neudělá, to nemá. Ale berte to s nadsázkou. I tak je web celkem týmová práce.

Rozhodli jsme se vám naservírovat porci fotografií tahačů řady 100, s nimiž jsme se mohli v poslední době seznámit. Díky bohu jsem ještě stále občas k vidění a tak nemusíme po historii Liaz pátrat na vrakovištích. Stačí se občas koukat kolem sebe, ale obáváme se, že doba, kdy se z nás stanou „lovci pokladů“ na vrakovištích se nezadržitelně blíží.

Každopádně, dnes do sekce „závěsové tahače řady 100/110“ přidáváme jenom fotky. Protože tím hlavním, čeho si všímáme, jsou právě závěsové tahače, určitě chystáme nějaký podrobnější rozbor jejich vývoje a další doplňkové materiály podobně jako v sekci věnované tahačům řady 300 a určitě to zase bude něco extra. Protože si ale ještě velmi živě pamatuji hodiny a dny strávené nad notebookem a hromadou materiálů (ve snaze obsáhnout v článku o tahačích řady 300 maximum informací), ještě chvíli se do toho budu muset přemlouvat. Aspoň se máte na co těšit.

A to nemluvím o těch Xenách, co pro vás máme a pak ještě jednu takovou EXTRA rodinnou Liazáckou flotilu z nerezu…

Mějte se!

Nové informace si můžete prohlednout zde:13. června 2006

Ahoj, liazáci!

Dneska pro vás máme něco, co je pro nás docela srdcová záležitost, protože níže zmíněný tahač jsme dlouho hledali. Byl pro nás velkým symbolem pro Liazáctví a my vám nyní můžeme ukázat, jak vypadá dnes. Který máme na mysli?Liaz 19.38 TBV. Pár nových zpřesňujících informací o něm si můžete přečíst v naší předlouhé monografii návěsových tahačů řady 300 (v části osé s názvem: "tahače Liaz s motory Liaz M1.2C se zvýšeným výkonem"), necelé čtyři desítky fotografií pak najdete v galerii věnované tahačům řady 300 (skoro dole na konci stránky).

Váš Liaztrucks tým

Nové informace si můžete prohlednout zde:
11. června 2006

Ahoj, liazáci!

Je čas zase učinit na chvíli konec spekulacím a vyjít s trochou pravdy ven...O co jde? Tedom Fox

Váš Liaztrucks tým

Nové informace si můžete přečíst zde:
5. června 2006
Ahoj, liazáci!

Dnes přichází první várka fotek z víkendu. Tentorát jde o vám již známý tahač, který jste si mohli prohlédnout rozpracovaný v táborské dílně a jeho sesterský vůz. Oba jsou přinejmenším zajímavé a fotky určitě stojí za shlédnutí.


Váš Liaztrucks tým

Nové fotografie si můžete prohlédnout zde:
5. června 2006
Ahoj, liazáci!

Také jste měli tak rušný víkend?

My určitě ano. V pátek dohnat posední resty za minulý týden a rychle domů, vyzkoušet nové záclonky do Maxíka, splnit svoji občanskou povinnost u voleb s výhledem že ta ani ta strana nesníží ani spotřební daň u nafty, ani daň silniční a už vůbec nezruší plánované zavedení mýtného, čímž nám vlastně rovnou říkají, že nám nikdo v tom nejhorším co nás pálí stejně nepomůže, a pak rychle do Brna na Autotec.

Ten nebyl vlastně z liazáckého pohledu nic moc. Co bylo již víceméně jasné předem byl fakt, že se premiéra vozidel Tedom - Fox konat nebude a co se týče Liazu, bude vlastní výstava nezajímavá. Tak nebo tak jsme si ale prošli stánky, s odborníky probrali aktuální zprávy a události v automobilovém průmyslu, sem tam si přivlastnili nějakou tu dokumentaci a vyjádřili lítost nad tím, že očekávané premiéra návěsového tahače MAZ se nekonala. Při tom všem nám nad hlavou neustále kroužil vrtulník společnosti Daf trucks, který protekční zákazníky převážel k přehradě, kde se konaly zkušební jízdy vozidel této značky a my si připomínali místa, kde se ještě před několika lety odehrávaly premiéry vozidel naší oblíbené značky. Tak nebo tak zde ale bylo mnoho k vidění a sobota nám docela utekla…

Sobotní večer jsme strávili příjemně mezi Xenami u rodiny Šormových, kterým tímto děkujeme za příjemný večer, ochotu a v neposlední řadě vynikající volební gulášek. V podobném duchu se pak nesla naše nedělní cesta domů, kterou jsme využili k dlouho plánovaným návštěvám známých, na kterých jsme pořídily spoustu zajímavé dokumentace o kterou se s vámi budeme ve většině případů postupně dělit.

Doufáme, že jste strávili víkend stejně bohulibou činností a vzhledem k letnímu zkouškovému období, prosíme, omluvte částečně sníženou frekvenci aktualizací.

S pozdravem váš Liaztrucks tým


Více o výstavě Autotec 2006 najdete zde:
23. května 2006
Dobrý den, liazáci!

Oooooobrovska chyba se udála a to z naší strany! Ona Liazka s kabinou vepředu na perech není tak nestandartní jak jsme se domnívali. Upřímně jsme se vzhledem k našemu věku s příliš stovkami už nesetkali, tím spíše ne po bližší technické stránce. Podle člověka, který stovkové Liazy měl (a bylo jich víc), takto usazenou kabinu měly všechny!!! Ona kabina (tedy jinak pevná a nesklápěcí kabina řady 100) se po demontáži blatníků a stupaček dala dokonce přizvednout naklopením podobně jako u řady 110, bylo-li to nutné. Jinak měla samozřejmě z fotografií patrnou lavici (tedy motorový tunel a sedačku spolujezdce), která se sklápěla dozadu na lehátko a umožnila tak přístup k motoru. Demontovatelné byly i další podalhové díly kabiny aby byl přístup k motoru úplný. Tolik tedy upřesňující informace. Za případné zmatky, které způsobila uvedená informace se omlouváme a Petru Kmochovi děkujeme za tento nový poznatek!Váš Liaztrucks tým

21. května2006
Dobrý den, liazáci!

My jsme vám dneska chtěli udělat radost a máme pro vás zábavnou anketu (zdůrazňujeme že jde pouze o recesi a že tedy třeba Renault je pro nás uplně stejně špatný jako Scania nebo Volvo či Man, o Mercedesu, Dafu nebo Ivecu ani nemluvě). Sláva poctivému železu značek Tatra, MAZ, Kamaz a Liaz.

Kromě toho pro vás máme spooooustu nových věcí a proto se nebudeme zdržovat řečmi a hurá na věc. Dnes si tedy můžete nově prohlédnout následující fotogalerie::

Škoda-Liaz 100.421 + návěs Orličan N13CH

Škoda-Liaz 18.33 + návěs Orličan N13CH 114

Škoda-Liaz 100.??? s odpruženou kabinou!

Škoda-Liaz 29.33 XD/SD ramenový nakladač

Škoda-Liaz sklápěče od Tomáše Grigera

VIDEA: Škoda Xena a Liaz 150.261Váš Liaztrucks tým1. května2006
Dobré sváteční odpoledne!
Omylem se nám povedlo smazat asi měsíc aktualit, takže nám vzniknul asi měsíční skok, kde není ani čárka o tom, co jsme udělali nového, ale technika prostě selhala, nevadí.

Máme pro vás zase další „liazáckou“ infuzi informací a fotografií, která vám zajistí přežití v dnešním světě plném Mercedesů, Scanií a MANů (nic proti nim, ačkoli: „Lajaaaz, yeaaah!). Podíváme se trochu do historie s rozšířenou fotogalerií modelu Š 706R „Barča“, pár fotografií přibylo i v sekci věnované návěsovým tahačům řady 100 a zde bychom vás rádi o něco poprosili. Věděli byste o nějakém odstaveném nebo ještě pojízdném tahači řady 100/110 (tedy buď se sklopnou nebo pevnou střední kabinou) a odpružením pomocí listových per? Rádi bychom získali nějaký přehled o tom, jsou-li ještě někde tyto tahače dochovány či nikoli. Další novinky se dočtete v sekci věnované našemu tahači 110.551, jehož opravy opět pokročily o řádný kus dopředu a jako připomínku moderních Liazů vám přinášíme fotogalerii věnovanou tahači Xena #0018.

Váš Liaztrucks tým

Dnes si tedy můžete nově prohlédnout:

Novou fotogalerii tahače Škoda Xena #18

Aktualizovanou sekci o našem LIAZu

Aktualizovanou sekci o tahačích LIaz řady 100/110

Aktualizovanou sekci věnovanou vozidlům Škoda řady R17.3.2006
Vážení LIAZáci!

Dnes pro vás máme novou fotogalerii tahače Škoda Xena, který patří Marku maděrovi. Tento týden jezdí denně na trase Pelhřimov-Ústí nad Labem a pravidelně nakládá na horní hranici zákonného hmotnostního limitu! Z toho je více než jasné, že Xena není rozhodně žádné pozlátko a umí se pořádně opřít do práce!

Při troše štěstí se s Markem v brzké době svezeme. Prozatím si můžete prohlédnou první sérii fotek jeho tahače!

Díky, Máro!

Dnes si tedy můžete nově prohlédnout:

Novou fotogalerii tahače Škoda Xena Marka Maděry


Váš LIAZtrucks team15.3.2006, odpoledne

Jedeme v tom spolu – informační kampaň ČESMAD BOHEMIA

Možná jste na úvodní stránce našeho webu zaznamenali přítomnost banneru, který na první pohled se značkou Liaz přímo nesouvisí. Protože však nejsme jenom teoretici a mnozí z nás se přímo či nepřímo, více či méně dopravou nebo činnostmi souvisejícími zabývají, rádi bychom vás upozornili na aktuální dění v tomto oboru, protože v tomto případě jde o věc, kterou považujeme za přinejmenším důležitou.

Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA totiž v těchto dnech spouští informační kampaň s příznačným názvem JEDEME V TOM SPOLU. Cílem této kampaně je objektivně informovat veřejnost o všech aspektech silniční dopravy a tím ji dovést k uvědomění si její nezbytnosti pro moderního člověka. Seriózní výzkumy nezávislé společnosti předkládá rozložení názorů napříč celým spektrem obyvatelstva a také pomáhá vyvracet staré nepravdy, které jsou navíc často politickým nástrojem v předvolebním boji vládních i nevládních stran.

My necheme moralizovat. Každý se ze svého chování zodpovídá především sám sobě. Situace se však dramaticky mění, vytváří-li jednotlivci špatné jémno celé skupiny, do které (v našem případě profesí) patří. Proto vás prosíme, podívejte se na server http://www.jedemevtomspolu.cz/ , projděte si tiskové zprávy a imformace zde umístěné a zamyslete se každý sám za sebe nad tím, co my jak samotní, tak i sdruženi v dopravním procesu můžeme udělat pro to, aby se na nás všichni přestali skrze prsty. Pak teprve mohou politici přestat hledat způsoby jak nás vytlačit ze silnic a dálnic a obyčejní lidé o nás přestat smýšlet jako o spodině dnešní lidské společnosti.

Nedělejme si naši práci těžší než ji máme. Jedeme v tom spolu. Všichni.

Váš liaztrucks team15.3.2006, velmi, velmi brzo ráno
Vážení LIAZáci!

Konečně! Je to tu! Nová a rozsáhlá aktualizace v sekci návěsových tahačů Liaz řady 300! Doplněn podrobný popis vyrobených typů s fotografiemi a originální tovární dokumentací.
Až se tím vším budete prohrabávat, mějte prosím na paměti jednu věc. Mezi obrázky jsou také materiály, které nebylo vždy úplně snadné získat, stálo to mnoho úsilí a často i peněz. Nechtělo se nám je ale "zprznit" ochrannou známkou. Proto, prosím, myslete na nás a pamatujte, že tohle máte od nás! Doufáme, že vám to udělá radost!

Dnes si tedy můžete nově prohlédnout:

Sekci věnovanou jednotlivým modifikacím návěsových tahačů Liaz řady 300

Nové fotografie tahačů řady 300


Váš LIAZtrucks team9.3.2006
Vážení LIAZáci!

Máme to pověření Vám oznámit, že na prodej je jediný vyrobený čtyřnápravový Liaz 40.33 SC (tedy 8x4) v provedení třístranný sklápěč.

Vozidlo je ve velmi dobrém stavu, vybaveno motorem M1.2C o objemu 11,94 l a výkonu 330 k a převodovkou Praga 14 PS 150. V případě zájmu o toto vozidlo volejte 606 62 12 63 nebo 602 473 488. Vůz může být váš za 990 tisíc kč!28.2.2006, večer: Pro trochu vzpomínek...

Dnes pro vás máme věc, která vám všem, doufáme, udělá radost. Je to něco, co určitě vyvolá v mnohých z nás spoustu vzpomínek na doby, které jsou již nenávratně pryč, byť nejsou nikterak časově vzdálené. Umožníme vám zde nahlédnout o několik lět zpět a prohlédnout si původní webové stránky společnosti LIAZ v podobě, ve které byly v posledních měsících její existence. Musím se přiznat, že když jsem si je dnes prohlížel, neměl jsem daleko k slzám. Inu, toho co už není si většinou nejvíce vážíme. Hezké vzpomínky...

Pro zobrazení stránek klikněte!ZDE!. Trvale bude odkaz na stránky umístěn také v sekci LIAZ+.28.2.2006, dopoledne: LIAZtrucks partnerem kulturních akcí!

S potěšením Vám můžeme oznámit, že LIAZtrucks team nejsou pouze "chlapi od Liazek," ale že nám také kultura říká své. Snad právě proto se stal web LIAZtrucks.com partnerem maturitního plesu Gymnázia Jateční v Ustí nad Labem!27.2.2006 Vážení přátelé, kolegové a kamarádi!

Přiznávám se, že jsme malinko nejistí, když píšeme tyto řádky. Jak jsme vám již skoro měsíc slibovali, máme pro vás překvapení a nyní se nám ho podařilo dokončit. Nebylo to vždy úplně snadné a snad z toho budeme mít všichni více radosti než starostí. Předkládáme vám dnes něco, co by snad mělo být dalším vývojovým krokem při tvorbě našich stránek. Doufáme, že sami budete moci posoudit to, zda jsou nové stránky rychlejší a přehlednější či nikoli. Určitě ale budeme rádi, podělíte-li se s námi o vaše názory a poznatky ve Foru. Snad se na nás nebudete zlobit, ponecháme-li ho prozatím v původní podobě.

A až budete listovat našimi stránkami, už pomalu začínejte přemýšlet nad tím, kdo by se svým vozem neměl chybět na LIAZfestu. Zbývá nám do něj sice ještě pořádná porce času a najetých kilometrů, všichni se ale budeme v září divit, jak to všechno neskutečně rychle uteklo!

Mějte se a myslete na nás! A "naťukejte" nám pár slovíček do Fora, máme za sebou náročný začátek roku a trocha podpory neuškodí!

Ať žije LIAZ!

Váš LIAZtrucks.com team - Globe, Ondra a Samer17.2.2006
Vážení LIAZáci!
Pokud máte pocit, že jsme mrtví a náš web také, je váš pocit špatný. Samer se totiž od rána do večera učí, aby mu na ČVUT dali titul, Globe od rána do večera dělá, že se učí, aby ho připustili k maturitě a Oňas od rána do večera sedí v hospodě,a by neztratil formu na LIAZfest. Z toho vyplývá, že máme všichni hodně neLIAZáckých povinností a s aktualizacemi je to poslední měsíc trochu „bída“. Nemusíte se ale bát, přes to všechno se snažíme a připravujeme pro vás pár LIAZáckých lahůdek. Jen nám k tomu dejte ještě trochu času.

Minulý týden jsem si „kdesi“ přečetl, že si umíme hrát. A vlastně mi to udělalo radost. Jsme rádi, že si umíme hrát a věřte, že si budeme hrát i nadále! Každodenní šeď a neschopnost inovativního myšlení přenecháváme jiným. Dnes pro vás máme pár hezkých fotek a příslib, že příští měsíc se s aktualizacemi trochu „pochlapíme“…

Dnes si tedy můžete nově prohlédnout:

Krásný červený valník řady 100

Úžasný "oldskulový" LIAZ "Euro4 TAXI" firmy Tradimex

Flotilu Petra Krčmáře

Valník 18.33 PB/HR Maxi


Váš LIAZtrucks team


3.2.2006 Nová sekce věnovaná návěsovým tahačům řady 300 Marka Maděry. Najdete ji v sekci řada 300 (klikněte na více).

Více...


3.2.2006 Doplněny fotografie návěsových tahačů, valníků, sklápěčů, účelových podvozků a speciálů řady 100.

Více...