ČESKÉ MENU

- ÚVOD
- FACEBOOK
- GALERIE
- ROZESTAVĚNO
- RADY a TIPY
- RECENZE
- MONOGRAFIE
- TECHNIKA
- VÝSTAVY
- ODKAZY
- O MNĚ

ENGLISH MENU

- HOME
- GALLERY
- IN PROGRESS
- TIPS & TRICKS
- REVIEWS
- FULL SIZE TRUCKS
- MODEL SHOWS
- LINKS
- ABOUT

NOVINKY

1.12.2017: Aktualizace fotogalerie

-------


TOPlistRozměry kol a pneumatik

Jistě víte, že jednotlivá provedení pneumatik a disků se na automobilech od nejmenších až po ty největší liší svými rozměry. Velikost a provedení pneumatik na vozidle se řídí především jeho účelem, hmotností, pracovní rychlostí a typu povrchu, po kterém se pohybuje. Při stavbě modelů je někdy důležité ověřit rozměr pneumatik ze stavebnice, popřípadě si ze z údaje na skutečné pneumatice vypočítat parametry pneumatiky modelové. K tomu je nutné vědět z čeho se skládá označení pneumatiky a jaký je význam jednotlivých písmen a především číslic. (Je třeba připomenout, že označování rozměrů pneumatik, resp. kol se může v různých částech světa lišit.)
Zadní pneumatika silničního tahače Iveco EuroStar. Na bočnici pneumatiky je jasně čitelný rozměrový údaj: 315/70 R22,5 .

Rozeberme si nyní rozměrový údaj z výše uvedeného obrázku: 315/70 R22,5

315 - jde o číslo před lomítkem, v našich zeměpisných poměrech jde o šířku pneumatiky v milimetrech

70 - číslo za lomítkem, udává tzv. profil pneumatiky neboli poměr výšky profilu pneumatiky k její šířce vyjádřen v procentech (viz H/B na následujícím obrázku)

R22,5 - jde o označení disku, 22,5 je údaj, který vyjadřuje průměr disku v palcích, 1 inch(palec) = 25,4 mm


Charakteristické rozměry pneumatiky a jejich vývoj (zdroj: Svoboda J. - Teorie dopravních prostředků, Vozidla silniční a terénní, Skripta ČVUT 2004)
Základní typy plášťů pneumatik dle stavby kordové kostry (zdroj: Svoboda J. - Teorie dopravních prostředků, Vozidla silniční a terénní, Skripta ČVUT 2004)
Rozměry pneumatiky a disku (zdroj: internet)
Obecný průřez diskem s naznačenými charakteristickými rozměry (nemusí odpovídat průřezu disku pro nákladní automobily, pouze ilustrační nákres, zdroj: internet)