ČESKÉ MENU

- ÚVOD
- FACEBOOK
- GALERIE
- ROZESTAVĚNO
- RADY a TIPY
- RECENZE
- MONOGRAFIE
- TECHNIKA
- VÝSTAVY
- ODKAZY
- O MNĚ

ENGLISH MENU

- HOME
- GALLERY
- IN PROGRESS
- TIPS & TRICKS
- REVIEWS
- FULL SIZE TRUCKS
- MODEL SHOWS
- LINKS
- ABOUT

NOVINKY

1.12.2017: Aktualizace fotogalerie

-------


TOPlist





Díl druhý: Stavebnice

Na úvod

Vítejte v druhém dílu naší společné cesty po stopách kamionového modelářství. První díl byl víceméně formální, abyste si dokázali udělat alespoň základní představu o tom co vás čeka dříve než se věc rozběhne. Dneska už tu máme první téma, kterým se budeme zabývat a tím jsou stavebnice.

Stavebnice jsou pro nás modeláře základem. Odhlédneme-li od skutečnosti, že někteří modeláři jsou schopni bez stavebnic docela dobře žít, neboť si vyráběji všechny díly sami, je stavebnice pro modeláře nutnou podmínkou existence jeho koníčku. Bez stavebnic by nebylo modelářství a bez stavebnic by nebyly ani modely. V hlavním článku tohoto dílu našeho povídání ovšem poznáte, že není stavebnice jako stavebnice a že mezi nimi panují velké rozdíly, které může začínající modelář snadno přehlédnout a které do značné míry ovlivňují výsledek vaší práce ještě před jejím začátkem. Proto doporučuji následující text číst pozorně a při jeho pročítání si uvědomovat výhody a nevýhody jednotlivých stavebnic a vliv jejich kvality a přesnosti na vzhled budoucího modelu.

TÉMA: Stavebnice

Hlavní článek na téma stavebnice si můžete otevřít kliknutním na následující ikonu. Článek stručně popisuje problematiku stavebnic kamionů a shrnuje základní problémy, na které je třeba dát si při výběru stavebnice pozor.

Stavebnice

Níže uvedené doplňující informace doporučuji číst až po prostudování hlavního článku.


TIP!

O současné nabídce dostupných stavebnic si nejlépe uděláte přehled na stránkách výrobců:

ITALERI
Výrobce široké palety stavebnic kamionů

REVELL
Výrobce široké palety stavebnic kamionů

HELLER
Výrobce několika klasických kamionových stavebnic

MOEBIUS MODELS
Nový hráč na trhu se stavebnicemi kamionů


Pár slov závěrem

Jistě nebylo řečeno vše a nebylo možné se zde zmínit o všech stavebnicích. Z článku je však, doufám, dobře patrné jak ošidné je spoléhat se na sériová provedení stavebnic a jak důležité je se o problematiku aktivně zajímat a obstarat si před stavbou a nebo ještě lépe před koupí samotné stavebnice dostatečné množství podkladů, které vám umožní dobré posouzení jejích kvalit.

Nyní už víte o stavebnicích to nejdůležitější. Jistě, jsou to jen základy a detaily je třeba si dohledat na vlastní pěst, ale po přečtění hlavního článku už máte alespoň představu o tom co na vás ve světě stavebnic kamionů čeká. Zde se vyplácí především trpělivost ohledně volby stavebnice a dostatek podkladů pro vaše konečné rozhodnutí. Čím lepší stavebnici zvolíte, tím méně se s ní v budoucnu budete trápit.

Začínajícím modelářům...

Na tomto místě v každém dílu článku najdete moje doporučení pro začínající modeláře ohledně tématu, kterým se bude daný díl zabývat. Nejde o nic co by bylo nutné výslovně následovat, berte to spíše jako jednu z cest, kterou vám chci tímhle způsobem naznačit a cestu, po které bych se já sám na vašem místě vydal.

Moje rada začínajícím modelářům a má osobní volba stavebnice pro náš seriál zní: kvalitní stavebnice s minimem nutných úprav, která nám při stavbě umožní zaměřit se na základy modelářské práce a dovede nás k dobrému výsledku bez komplikací a složitých přestaveb.

Můj tip: MAN 26.321, Iveco Turbostar, Iveco 190.38 Special, Scania 144, jakýkoli Peterbilt, International Lonestar nebo Bedford O-series pokud chcete normálního, Büssing 8000S pokud chcete něco opravdu kvalitního a DAF 95XF, MAN TG-A pokud chcete něco opravdu jednoduchého na rozjezd.

Pokročilým modelářům...

Na tomto místě v každém dílu článku najdete moje doporučení pro pokročilé modeláře ohledně tématu, kterým se bude daný díl zabývat. Nejde o nic co by bylo nutné výslovně následovat, berte to spíše jako jednu z cest, kterou vám chci tímhle způsobem naznačit a cestu, po které bych se já sám na vašem místě vydal.

Zkušenější modeláři již mají alespoň základní představu o svých schopnostech a dokáží si představit, jak by si asi poradili s opravami chyb, které se ve stavebnicích vyskytují. Je jasné, že není možné se nekvalitním stavebnicím vyhýbat, ale na stupnici od jednoduchého ke složitějšímu postupujte s rozumem a nechtějte hned zbořit svět. Není špatné si nejprve vyzkoušet menší opravy a úpravy dříve než se pustíte do rozsáhlé přestavby.

Můj tip: DAF 105XF, Scania 164, MB Actros MP2 pokud si chcete natrénovat dílčí úpravy a opravy nebo Scania R series pokud si chcete vyzkoušet víc. Volvo FH16 toho potřebuje zdaleka nejvíc a nezkušení by se mu měli vyhýbat mílovými kroky.


Hlasování

V dnešním premiérovém hlasování jsem si přichystal tři anketní otázky a zajímalo by mně jaké stavebnici dáte přednost po tom co jste si přečetli tyto řádky. Je mnoho možností jak k věci přistoupit a mně zajímá co si o věci myslíte vy. Je pro vás shoda s předlohou důležitá a nebo stavebnici odpustíte i brutální chyby, jen když to bude na pohled hezký a zajímavý model? Popřemýšlejte o tom a hlasujte. Uvědomte si ale, že volba stavebnice obrovským způsobem ovlivní naši další práci a kvalitu výsledku a že opravovat rozsáhlé chyby některých stavebnic není náročné nejen časově ale i finančně a my se chceme v našem seriálu věnovat nejprve základům modelářské práce. Na složité úpravy a přestavby bude čas později. Hodně zajímavých podnětů a připomínek, které by vám ve volbě stavebnice mohly pomoci, najdete i v příštím díle našeho seriálu a tak se nebudu zlobit když budete s hlasováním otálet a volbu si pečlivě rozmyslíte.


ANKETA 1:
BlueBoard.cz
ANKETA 2:
BlueBoard.cz
ANKETA 3:
BlueBoard.cz


PRVNÍ DÍL ÚVODNÍ STRANA TŘETÍ DÍL