ČESKÉ MENU

- ÚVOD
- FACEBOOK
- GALERIE
- ROZESTAVĚNO
- RADY a TIPY
- RECENZE
- MONOGRAFIE
- TECHNIKA
- VÝSTAVY
- ODKAZY
- O MNĚ

ENGLISH MENU

- HOME
- GALLERY
- IN PROGRESS
- TIPS & TRICKS
- REVIEWS
- FULL SIZE TRUCKS
- MODEL SHOWS
- LINKS
- ABOUT

NOVINKY

1.12.2017: Aktualizace fotogalerie

-------


TOPlist



Obtisky vlastní výroby

Nesmyslné zbarvení modelů nákladních vozidel, které nám v dnešní době servírují firmy Italeri a Revell, je zcela odtržené od reality. Není proto divu, že se mnozí modeláři ubírají směrem, který byl ještě před několika lety nemyslitelný, a pokoušejí se o výrobu vlastních obtisků.

Pochopitelné, základem je obtiskový papír, na který se obtisky tisknou. Jak je již dnes všeobecné známo, na našem trhu jsou dostupné dva základní druhy. Bílý a čirý. Bílý papír je po sejmutí z podkladu bílý, čirý je průhledný. Jeho výběr je nutné podřídit charakteru budoucích obtisků.

Tisknout na tyto papíry lze několika způsoby. Klasikou je v dnešní době barevná laserová tiskárna či kopírka. Umožňuje na základní papír přenést motivy z počítače (tiskárna) či již vytištěného papíru (kopírka). Na laseru jsou například vytvořeny obtisky ČSAD pro moje Volvo F12 (klikněte ZDE). Distribuuje je například firma Propagteam Vsetín.

Druhým způsobem, podstatně populárnějším kvůli široce rozšířené technologii, je tisk na papíry speciálně vyráběné pro inkoustové tiskárny. V tomto případě je ale třeba obtisk po tisku nejprve přelakovat (zkoušel jsem syntetiku i akryl, syntetika se osvědčila lépe) a tisk tak ochránit před vlhkostí při namáčení obtisků. Na inkoustovce jsou například vytvořeny firemní loga pro můj Peterbilt 359 (klikněte ZDE) . Tyto papíry vyrábí například firma Vinař a jsou k dostání prostřednictvím zásikového obchodu Artur Model Centrum.

Pochopitelné, že výše zmíněné tiskárny mají omezení. Problémem může být například nedostatečná kvalita tisku (ne za všech okolností barva na papíru drží apod.) Tím zásadním je však jejich neschopnost tisknout bílou, stříbrnou, zlatou…a prakticky jakékoli další metalízy. Je tedy jasné, že logicky musí být jiný způsob tisku těchto barev, neboť se na obtiskových aršících stavebnic běžně vyskytují. Jednou z možností je tiskárna ALPS. V současnosti se však přístup k této technologii tisku poměrně problematický, neboť tiskárny se vyznačovaly jistou poruchovostí a údajně jejich výrobce zkrachoval a k dostání tak nejsou ani nové tiskárny ani náhradní díly na ně.

Honza Rosecký, 28.2. 2009