ČESKÉ MENU

- ÚVOD
- FACEBOOK
- GALERIE
- ROZESTAVĚNO
- RADY a TIPY
- RECENZE
- MONOGRAFIE
- TECHNIKA
- VÝSTAVY
- ODKAZY
- O MNĚ

ENGLISH MENU

- HOME
- GALLERY
- IN PROGRESS
- TIPS & TRICKS
- REVIEWS
- FULL SIZE TRUCKS
- MODEL SHOWS
- LINKS
- ABOUT

NOVINKY

1.12.2017: Aktualizace fotogalerie

-------


TOPlistStarší aktuality

Rok 2013

22.prosince 2013: PF 2014

Do galerie jsem přidal fotografie Scammela jak rozestavěného tak i dokončeného.


27.listopadu 2013: Masky a maskování

Zdravím všechny příznivce modelů nákladních aut,

venku mrzne až praští a tak je pomalu čas zasednout ke stolům a začít zase něco kutit. Pro inspiraci pro vás mám dnes článek zaměřený na použití maskovacích pásek, možnosti jejich využití při stavbě modelů a maskování obecně.

Příjemné čtení
Honza

Článek najdete v osmém díle seriálu Můj první truckmodel a nebo stačí kliknout na následující banner:


12.listopadu 2013: Návštěva ve firmě Italeri

Zdravím vás,

minulý týden jsme spolu s dalšími modeláři a Heinzem Schwarzem z Model Maker Shopu navštívili firmu Italeri. V dnešní aktualizaci vám tak můžu přinést to nejzajímavější, co se na setkání probíralo. Doufám, že s krátkým časovým odstupem bude možné potvrdit víc informací. Určitě je ale na co se těšit. Čtěte dále...

Plastu zdar!

Honza

Pro vstup do tématu stačí kliknout na následující banner:


28.října 2013: Amazon v Modeláři

Plním slib všem, kterým jsem sliboval, že jim připomenu až bude Scammell v Modeláři. Tak TEĎ. Modelář 10/2013.


25.října 2013: Značení nákladních automobilů: dohoda TIR a dohoda ATP

Ahoj všem

mám dneska trochu času a tak dávám aktualizaci dřív než normálně. Je to doplnění tématu, které mám na webu už dlouho a dlouho jsem měl poznámky k jeho rozšíření o informace o poměrně důležitém značení, které na kamionech denně vídáme a sice značení dle dohody ATP. Není to úplně čtivý článek, ale o to mi nešlo. Chtěl jsem hlavně shrnout všechny důležité informace tak, aby se podle nich dalo postupovat při stavbě modelů vozidel, kterých se to týká a znázornit na nich detaily, které jsou k nalezení i na skutečných vozidlech.

A při té příležitosti, když už jsem studoval dohodu ATP, prostudoval jsem si i dohodu TIR, protože mě zajímalo jak vlastně funguje a co do dopravy přinesla. Proč vlastně znamenala takový přelom v dopravě a k čemu je ještě dneska při sjednocené Evropě dobrá. Udělal jsem takový výtah toho nejzajímavějšího a přepracoval část o značení dle dohody TIR, které už na webu nějakou dobu viselo. Třeba to někoho z vás zaujme. Přece jen je modrá cedulka TIR legendární a myslím si, že není od věci znát víc než jen význam zkratky.

Není nutné to vyloženě hltat a odstavec po odstavci studovat. Myslím si ale, že by to mohlo někomu časem pomoct a k něčemu se hodit.

Honza

Pro vstup do tématu stačí kliknout na následující banner:


14.října 2013: Modellbaumesse Ried

Zdravím všechny

doufám, že se zhoršujícím se počasí se postupně budete všichni vracet ke stolu. Náplní dnešní aktualizace je malá inspiračka z výstavy v Riedu.

Honza

Pro vstup do galerie stačí kliknout na následující banner:


2.října 2013: Zprávy z Itálie

Ahoj všem,

mám nějaké aktuality z Itálie a je toho tolik, že to vydá na samotnou aktualizaci. Mrkněte na to a klidně napište co si o tom myslíte. Postřehy a nápady můžu tlumočit a předat dál. A to, že si některé věci mají strčit za klobouk, to připomínat nemusíte. To jim řeknu taky.

Honza

15.září 2013: Laky a lakování, druhá část

Ahoj všem,

nahrál jsem druhou polovinu článku o lacích. Je to v podstatě sumář toho co mám zatím dlouhodobě ověřené. Určitě budu dál pracovat s akryly Tamiya a doplním o nich časem něco víc a taky tu mám trošku Sidoluxu, který vyzkouším jak bude příležitost a případně článek doplním i o informace o něm.

Honza

Článek najdete v osmém díle seriálu Můj první truckmodel a nebo stačí kliknout na následující banner:


2.září 2013: Laky a lakování, první část

Zdravím vás,

Je první školní den a na nedtransu je čas pokračovat v dávkování užitečných modelářských informací. Dnešní téma - laky a lakování - není, doufám, pro většinu z vás nové. Pro začínající a méně zkušené to může být ale poměrně nepřehledné téma a proto jsem se mu rozhodl věnovat samostatný článek. Ve výsledku jsem se ho rozhodl rozdělit na dvě části, abyste měli čas a klid si vše postupně projít a osvěžit, máte-li tu potřebu a za 14 dní doplním zbytek informací a obrázků.
Příjemnou zábavu.

Článek najdete v osmém díle seriálu Můj první truckmodel a nebo stačí kliknout na následující banner:

Honza

18.srpna 2013: Tak zase popojedem...

Ahoj všem,

kde se vzala, tu se vzala a je zpět – moje chuť zase rozšiřovat nedtrans a publikovat zde další články o modelech kamionů a všem co s nimi souvisí – a hlavně chci to zase začít dělat pravidelně. S trochou nadhledu už nemusím trávit v práci 15 hodin denně a můžu alespoň průběžně modelařit.

Pracuji teď na dokončení klasické staré ameriky – trambusu GMC 860 (Cannonball), který se mi v rozdělané podobě povaloval na polici už příliš dlouho. Stavím ho potichu a potají, protože nemám moc času práci fotit a prezentovat – radši teď udělám něco nového na modelu než abych sepisoval příspěvek na modelforum. Nakonec, kde není postup, tam není co fotit. Má to dvě výhody: nemusím se trápit s tím, když se stavba vleče a já nemám nic nového na forum a pak to, že model můžu odprezentovat kdekoli, třeba i na stránkách Modeláře. Články pro Modelář jsou pro mě dlouhodobě zajímavou výzvou, neboť kladou poměrně vysoké nároky na kvalitu fotografií a samozřejmě také čistotu modelářské práce. Díky tomu jsem se za poslední dobu hodně posunul ve věci focení, ačkoli stále cítím potřebu se v tom ještě zlepšit. Navíc tak můžu oslovit zase úplně jinou skupinu lidí a třeba právě tam jsou kolegové, které modely kamionů zaujmou a oni tak rozšíří naše řady.

Hodně teď komunikuji také se šéfredaktorem Truck Model Worldu. Peter je moc příjemný pán (už je dávno v důchodu) a je radost sdílet poznatky a zkušenosti s někým, kdo má celoživotní zkušenosti a patřičný nadhled. Pro TMW jsem v minulosti už něco napsal, ale poslední dobou je to intenzivnější spolupráce, protože nejde jen o reportáže ze stavby modelů – psal jsem toho docela dost o leptech a po dohodě v Gaydonu překládal i články o modelech Káji Krejčího, Honzy Skleničky i Ládi Petříka, takže dalších pár čísel TMW bude prezentovat hodně české práce a věřte tomu, že ta se ve světě hodně líbí. Moji „fanoušci“ tak určitě ocení, že z TMW jen tak nezmizím. Jenom Rábě samotné jsou věnované čtyři po sobě jdoucí články a pak bude Scammell a snad i GMC až bude hotové.

Díky GMC mám zase chuť dál něco psát a věnovat se webu. Vzpomněl jsem si, že než jsem v únoru padl do otroctví naší detroitské pobočky, měl jsem přesný plán na tři měsíce dopředu co se updatů webu týče. Plán jsem tento týden vyštrachal a hle – úplně jsem zapoměl, že mám připravených minimálně pět článků dopředu. Nemusím tedy nic lámat přes koleno a klidně stačí jen nahrát materiál na stránky. Kdo dělá web, ten ví, že i příprava fotek něco zabere, ale už to nejsou hodiny a hodiny nad článkem. V přibližně následujícím pořadí tedy přijde monografie kamionů řady 2800 – 3600 značky DAF, rozšíření dílu o povrchové úpravě seriálu Můj první truckmodel o laky a lakování a také masky a maskování a pak bych rád dal znovu šanci vzorové stavbě, do které bych se chtěl pustit, jakmile dokončím GMC. Uvidíme, jak to dopadne, nicméně moje představa je zatím taková.

Dneska vám přináším článek, na který jsem hrdý podobně jako na monografii náprav A-ride nebo starých MANů. Tentokrát jde ale o řadu kamionů DAF 2800 - 3600, která předcházela známé a dnes již téměř vyhynulé řadě 95. Kdybyste se před rokem chtěli někoho tady u nás zeptat na nějaké informace o těhlech veteránech, asi byste těžko pochodili. Já jsem si ale dal tu práci a začal vyzobávat informace a ze střípků jsem poskládal celý příběh a bylo to za vydatného přispění Johannese z Nizozemí a třeba obrázky legendárního motoru DKS 1160, které najdete v článku mám z archivu, který je v muzeu DAFu v Eindhovenu. Jak říká klasik: "Víte, ona je to taková mravenčí práce..." A tak místo toho, abyste museli googlit si stačí jen uvařit kávu nebo otevřít lahvinku a začíst se do příběhu další zajímavé řady náklaďáků, která začínala psát dějiny mezinárodní kamionové dopravy v Evropě. Článek si otevřete kliknutím na níže uvedený banner a samozřejmě ho najdete také v sekci Monografie...

Příjemné čtení!

Honza


16.července 2013: Gaydon "Ještě jednuc"

Ahoj,

dneska, zase trochu se zpožděním dávám fotky skutečných náklaďáků z Gaydonu. Byly to opravdu perly. Od F88 po nejnovější FH (však víte, že se mi moc nelíbí, ale to od Andersons má přece jen něco do sebe!), od LB 76 pres LBS 140 až po Streamline a k tomu samozřejmě Atkinsony, Fodeny a Scammelly a všechna ta britská krása. Nedá se to popsat a člověk s vášní pro klasickou techniku nenajde v Evropě moc akcí, kde by viděl tak různorodou flotilu nákladních aut od padesátých do devadesátých let pohromadě. To se musí zažít. Přiznám se, že jsem nafotil asi sto padesát fotek modelů a skoro tři tisíce fotek skutečných náklaďáků. Na web jsem vybral ty nejpovedenější a snažil jsem se ukázat průřez aut co se zůčastnila akce.

Obrázky najdete v sekci "Technika" a nebo stačí kliknout na následující banner:Příjemnou podívanou!

Honza

13.června 2013: Gaydon 2013

Protože jsme se před pár dny vrátili s klubem z Anglie, mám pro vás samozřejmě pár fotek z výstavy. Asi tak desetkrát více obrázků mám ze setkání historických náklaďáků, ale o tom až někdy jindy. Zkrátka, byl to zážitky nadupaný víkend a modely během něj pro mě byly třešničkou na dortu. Velice úspěšná byla i prezentace českého týmu, došlo i na ocenění, ale s tím ať se pochlubí každý sám.

Určitě jste si všimli, že jsem poslední dobou trochu flákal update webu. Nemám z toho velkou radost, ale od jara se v práci účastním významného projektu pro zákazníka, který vyrábí auta, ve kterých jezdíte i vy. Projekt vrcholí a já tak v práci sedím u počítače deset hodin denně a tak asi chápete, že doma u počítače už tak moc vysedávat nemusím. Využil jsem ten čas jinak a připravil pro Gaydon model tahače Scammell Amazon, který letos najdete v Modeláři spolu se všemi detaily o jeho stavbě. Model bude samozřejmě i v TMW, Kim Ashton v ateliéru na Gaydonu nafotil moc pěkné fotky a nebyl to jediný český model, na který se dostalo! Uvidíme jak to bude příští týdny s časem dál, v Modeláři vyšly dva moje články o kabeláži, v červnu vyjde třetí závěrečný a tak uvidím, jestli třeba nebude vhodná doba na oživení myšlenky vzorové stavby. No, uvidíme...

Příjemnou zábavu!

Honza

Obrázky najdete v sekci "Výstavy" a nebo stačí kliknout na následující banner:


7.dubna 2013: Jabbeke 2013 podruhé: zbytek fotekMinule to byl výběr, teď přikládám zbytek. Věci z jiných ročníků co nebyly poprvé jsem většinou nefotil a i přesto je to víc než 200 fotek, tak příjemné prohlížení....

Článek najdete v sekci "Výstavy" a nebo stačí kliknout na následující banner:

Honza

4.dubna 2013: Pokračování na Volvo F89

Hurá, hurá, zase o krok vpřed! Převodovka na Volvo je v podstatě hotová. Když tak koukám na fotky, ještě jsou tam dvě kosmetický věci, který se mi nelíbí, ale to už je jn šimrání. Tak příjemné čtení!

Obrázky najdete v sekci "Galerie" a nebo stačí kliknout na následující banner:


24.března 2013: Jabbeke 2013: Zaujalo mne

Vážení kolegové,

Chlapci, nahrál jsem vybrané fotky modelů, které mne letos v Jabbeke zaujaly a kterých jsem si všímal víc než modelů ostatních. V příští aktualizaci doplním zbytek fotek všech ostatních kousků...

Článek najdete v sekci "Výstavy" a nebo stačí kliknout na následující banner:

Příjemné čtení!

Honza

9.března 2013: Doplněná fotogalerie!

Je čas dohnat resty. Doplnil jsem galerii fotkami mojí Scanie R500 i nově dokončené Ráby S16.

Obrázky najdete v sekci "Galerie" a nebo stačí kliknout na následující bannery:8.března 2013: Iveco Stralis (1/24, Italeri 3869)

Vážení kolegové,

dneska je slavnostní okamžik, na který spousta z nás čekala dlouhé roky. Očekávaný Stralis je k mání. O tom jaký je si můžete přečíst v mé recenzi...

Článek najdete v sekci "Recenze" a nebo stačí kliknout na následující banner:

Příjemné čtení!

Honza

26.února 2013: Úvod do konstrukce nákladního automobilu, díl 2.

Vážení kolegové,

konečně mne dohnalo svědomí a zasednul jsem k protřídění fotek a přípravě druhého dílu článku o konstrukci nákladních aut. První díl už je na webu déle než měsíc, takže určitě víte co vás čeká.

Článek najdete v sekci "Technika" a nebo stačí kliknout na následující banner:

Příjemné čtení!

Honza


24.února 2013: Nejdřív Rába, potom web...

Vážení modeláři,

Pokud už sedm dní očekáváte, že se na webu objeví pravidelná aktualizace, ještě chvíli, prosím, vydržte. Svůj volný čas poslední týdny věnuji dokončování Ráby S16 a tato činnost je mi aktuálně milejší než práce na počítači. Navíc bych měl rád model dokončený do Jabbeke a to se neúprosně blíží.

Díky za pochopení.

Honza

27.ledna 2013: Barvení modelů

Jedním z článků, který už mám nějakou dobu zpracovaný je věnovaný barvení modelů. Napsal jsem ho v průběhu prací na prvních dílech vzorové stavby, kdy jsem si uvědomil, že v seriálu ještě některé informace chybí. Vlastně tak tenhle článek můžete brát jako jeden z produktů vzorové stavby, aniž bych ji tu na webu vůbec začal zveřejňovat. Je to v podstatě rozšíření článku o obvyklých přístupech a postupech, který oůvodně pár řádek o barvení obsahoval. Nový článek se barvením zabývá ve větší míře než původní text a proto jsem ho vložil jako samotnatný jak do třetího dílu seriálu Můj 1.truckmodel a také do sekce Rady a tipy.

Příjemné čení!

Článek najdete v sekci "Rady a tipy", ve 3.díle seriálu "Můj 1. truckmodel" a nebo stačí kliknout na následující banner:

Abysme i modelářství učinili zadost, v sekci "Výstavy" najdete fotogalerii z letošního ročníku výstavy Plastiková Zima v Bratislavě.


14.ledna 2013: Úvod do konstrukce nákladního automobilu, díl 1.

Vážení kolegové,

Máme za sebou prvních 14 dní nového roku. Doufám, že jste do něj vykročili pravou. Zdá se, že já to mohu o své modelářské tvorbě prozatím prohlásit - mnozí z vás asi sledují moji stavbu Ráby na modelforu. Přemítám stále i o nějakém pokračování vzorové stavby a na základě debaty a ankety na modelforu asi trochu pozměním formu a návaznost jednotlivých dílů seriálu a pozměním i trochu obsah. Abych to ale mohl udělat a přitom se mohl odkazovat ve věci konstrukce kamionů na příslušné články, je třeba je nejprve zveřejnit - abych se později mohl věnovat výlučně modelářství a nezabíhal do detailů ohledně stavby skutečných vozidel. Proto vám předkládám první díl článku věnovaného konstrukci nákladních automobilů, který by měl i těm úplně nezasvěceným pomoci alespoň nadzvednout oponu skuečné techniky a seznámit se s ní v rozsahu, který je pro stavbu modelů kamionů více než žádoucí. Přeji příjemné čtení!

Článek najdete v sekci "Technika" a nebo stačí kliknout na následující banner:

30.prosince 2012: Trochu techniky na závěr roku ....

Vážení modeláří,

Pro mne je dnešek trochu sváteční protože vám předkládám článek, na kterém jsem pracoval několik měsíců a pro který jsem informace sbíral několik let a to monografii na téma Hydraulicky zvedané nápravy s dvoumontáží Volvo, Nummek, Scania. Obdobný článek na toto téma budete těžko hledat a proto doufám, že v něm najdete leccos zajímavého. Článek najdete v sekci "Monografie" a nebo stačí kliknout na následující banner:

Abysme i modelářství učinili zadost, v sekci "Výstavy" najdete fotogalerii z letošního ročníku výstavy Plastiková Zima v Bratislavě.


Rok 2012


21.prosince 2012 Hezké svátky

Vážení přátelé kamionového modelářství,
přeji vám všem klidné a pohodové svátky a hodně zdraví do nového roku. Díky za vaše návštěvy a podporu v roce 2012 a těším se, že i rok 2013 bude obdobím rozkvětu těchto stránek a kamionového modelářství v České republice obecně.

Honza Rosecký


17.prosince Recenze International Prostar & Průvodce světem plastikového modeláře

Vážení přátelé,

Dneska mám pro Vás poslední předvánoční aktualizaci. Obě témata jsou opravdu výživná a je co číst.

První téma je novinka roku 2013 pro fanoušky amerických trucků. Díky výborným kontaktům s Davem Metznerem máme výlisky třetí předvýrobní série stavebnice International Prostar. Vše na nich ještě není úplně stoprocentní a dolaďují se ještě některé detaily, ale už teď je jasné že z Lonestaru toho moc nezbylo a že nový Prostar je asi tou nejlepší stavebnicí moderního amerického trucku, jakou si můžete koupit. A navíc je Prostar po čertech krásná kára! Když jsem se v průběhu focení kochal výlisky, odrovnaly mě především přední světla a paraboly - absolutní luxus a ty nejhezčí světla na modelu kamionu jaké jsem kdy viděl! Nevěřím, že si někdy postavím Lonestar (ačkoli ho samozřejmě mám) ale na Prostar určitě dojde. Jen co budou hotové lepty. Do nich se hned pustil Kája Krejčí a výlisky Prostaru nastudoval a porovnal s Lonestarem. Přečtěte si jeho pocity, stačí kliknout na následující banner:

Druhá věc je také žhavá novinka. V Bratislavě na soutěži jsem si pořídil novou knížku od Jakuba Vilingra. A protože měl Jakub zájem o recenzi, sepsal jsem po přečtení svůj pohled a pár postřehů, které si můžete přečít zde, stačí kliknout na následující banner:


28.listopadu Nové lepty CTM DAF, RÁBA a další...

Vážení modeláři,

Není sice víkend, ale ten bude dost nadupaný a tak s novou aktualizací přicházím dnes. Je toho hodně nového co se leptů CTM týče. Především jsou dostupné nové plechy, které najdete v závěru katalogu s příslušenstvím:

CTM 24072 - Hose clamps neboli hadicové sponky, které dlouho nikdo nevyrábí. Je to dost titěrná věc, ale jak jste si asi všimli na mém turbodmychadle na Volvu F89, vypadají špičkově!

CTM 24075 - ECE R70 reflective boards neboli klasické reflexní cedule evropského typu, jsou to plechy a obtisky

CTM 24076 - ADR Petrol & diesel tanker boards neboli značení ADR na palivové cisterny s plechy a obtisky.

Specialitou jsou dvě nové sady určené na DAFy 2800, 3300 a 3600 (recenzi stavebnice jsem uvedl minule) a také na kamiony Rába s kabinami DAF. Je tam spousta špičkových detailů a mám z toho opravdovou radost. Je to zase krůček kupředu ve kvalitě a detailech, takže se máte na co těšit. Na modelforu můžete sledovat moji stavbu tahače RÁBA S16. Ani já jsem plechům nedokázal odolat.. Sami se o jejich detailech můžete přesvědčit v jim věnované sekci (dole v sekci CTM nebo stačí kliknout na ikonku dole).

Nové lepty jsou doplněné jak do katalogů tak i do objednávkového formuláře a jsou k dispozici.

Vstup na stránku s novými lepty je možný skrze odkaz "CTM" na horní vodorovné liště a nebo jen kliknětě na následující banner:

18.listopadu Recenze stavebnice DAF 3300

Vážení přátelé,

Dneska mám pro Vás zase něco nového a to v podobě nové sekce Recenze, kam budu postupně dávat recenze stavebnic, které mi přijdou pod ruku. Stavebnice nebudou přibývat v žádném závratném tempu. Potrpím si spíš na podrobnou studii předlohy a stavebnice než prosté popisy toho co člověk najde v krabici. Proto vám dnes přináším recenzi stavebnice DAF 3300 od firmy Italeri, kterou jsem se v poslední době intenzivně zajímal. Příjemné čtení!

Vstup na stránku recenze je možný skrze ikonu v sekci "Rady" a nebo jen kliknětě na následující banner:


11.listopadu 2012 Opět organizačně...

Chci vám jen říct, že jsem trochu uspořádal web. Vzhledem k budoucímu směru růstu webu jsem udělal trochu pořádek v sekcích a poznáte to hlavně v menu. Předně, seriál Můj první truckmodel má vlastní odkaz a zvlášť jsem se rozhodnul vyčlenit také monografie, které považuju za dostatečně kvalitní na to, aby si zasloužily vlastní sekci. Zejména, když mám už jednu hotovou a čeká jen na vhodnou příležitost a další je těsně před dokončením, takže tahle sekce se v budoucnosti rozhodně dočká růstu. Do konce roku přibude ještě odkaz na recenze stavebnic, protože po recenzi MANu přijde brzo na řadu další stavebnice, takže je potřeba udělat místo, kde je najdete všechny pohromadě. A dál se uvidí.

6.listopadu 2012 Volvo F89: příslušeství motoru

Zase jsem pokročil a chci se o to s vámi podělit. V sekci WIP tak najdete čtvrté pokračování povídání o Volvu.Stačí kliknout na obrázek...


15.října 2012 Další postup: Volvo F89

Mrknětě do WIP sekce. Je tam další část stavby mého Volva F89...


1.října 2012 WIP: nová sekce na webu

Když se podíváte na hlavní menu na webu, všimnete si, že přibyl nový řádek. Je to sekce WIP, kvůli srozumitelnosti pro zahraniční návštěvníky webu (z Aj Work In Progress). Sem budu dál dávkovat materiály ohledně stavby Volva F89. Mám nějaké pokroky, ale za poslední dva měsíce toho, přiznám se, moc není. Měl bych na to teď s blížícím se podzimem mít trochu víc klidu, takže doufám, že budu brzo moct odprezentovat další část práce.


17.září Organizačně...

Vážení přátelé kamionového modelářství,

Nemám ve zvyku mluvit naprázdno ani neplnit svoje sliby, ale v tuhle dobu už měla být u mně na webu rozpracovaná vzorová stavba jako pokračování mého modelářského seriálu. Není tomu tak a já vím chci říct proč, abyste na ni nečekali a abyste se nemuseli ptát proč.

Faktem je, že jsem seriál začal rozpracovávat v okamžiku, kdy jsem na práci na počítači měl chuť a hlavně čas. To se ale do značné míry změnilo a času na přípravu stránek mi výrazně s jistými změnami ubylo. Času mám méně a ten, který mi zbyl nechci trávit u počítače přípravou stránek. To jistě pochopíte. Druhým důvodem je, že ve věci kamionového modelářství se angažuji v mnoha nezávislých projektech ať už jde o moje stránky, výrobu leptů či mé stavby. A protože hloubka, kterou se jednotlivým projektům věnuji, se zvětšuje, není již možné se tak detailně věnovat všemu. A radši než dělat něco napůl, nebudu to radši dělat vůbec.

Stavby mých modelů, to je něco co neoželím, neboť to dává mé modelářské práci smysl. Leptané díly jsou činností, která se neuvěřitelně rozvíjí, dává mi spoustu nových možností a s naší návštěvou v Itálii dostala nové rozměry a proto mám v úmyslu se jí nadále věnovat. Co se mi ale v tuhle chvíli nehodí do krámu jsou stránky. Vyžadují mnoho práce a moc mi toho nepřináší. Jediný významný přínos z tvorby stránek mají čtenáři, ale já už toho o modelařině napsal (na internetu zadarmo) tolik, že vzdělávání široké veřejnosti přestává být mojí motivací do další práce. Navíc příspěvky ve formě vzorové stavby by významně ovlivnily dění na mém pracovním stole a já nyní potřebuji věnovat čas jiným modelům, než tomu, který jsem chtěl v rámci vzorové stavby stavět. Znamená to tedy, že první věcí, kterou ohledně modelářství hodím z nedostatku času přes palubu je rozšiřování stránek takovým způsobem jakým jsem to doposud dělal. Jedním z důsledků tohoto rozhodnutí je, že seriál Můj první truckmodel se pokračování ve formě vzorové stavby v blízké budoucnosti nedočká.

Nemusíte se ale bát, že bych stránky stahoval z internetu (jak už jsem jednou v minulosti učinil). Naopak, díky mému seriálu nyní obsahují vše podstatné, aby se mohl začínající modelář samostatně rozvíjet a aby na jednom místě našel veškeré informace, které pro svoji práci potřebuje. Bylo by mi líto veřejnost o tyhle informace připravit. Tuhle funkci seriál plní bez ohledu na neuskutečněné pokračování. Ptáte-li se co bude se stránkami dál, především si můžete být jisti tím, že nemalou část budoucího rozvoje webu budou nadále tvořit leptané díly, informace o novinkách a fotky leptaných dílů zkoušených na mých modelech.

Další nedílnou součástí obsahu mého webu by pak měly být moje stavby. Dost vážně uvažuji o tom, že těžiště svojí práce přenesu z webu modelforum.cz na své stránky tak jak tomu bylo v minulosti. Díky informacím o aktualizacích na modelforu nebude problém, abyste udrželi linku s mojí činností a moje stavby mi poskytnou dostatek materiálu na web. Zároveň si myslím, že doba, kdy atraktivita a zajímavost kamioňácké sekce modelfora spočívala na mé práci a aktivitě, je již dávno pryč a na modelforum se podařilo přilákat velký počet kvalitních modelářů, aby jeho provoz dokázali dostatečně zásobovat svým vlastním materiálem, aniž by forum začalo nějak upadat vlivem poklesu mé aktivity. Nemusíte bát, že se z fora vypařím. Pouze můžete očekávat, že nový materiál a pokroky ve stavbě modelů budu prezentovat na svém webu a ne na modelforu. V kontaktu zůstaneme stále.

Odpadne mi tím především čas strávený přípravou zvláštního materiálu na web a čas, který jsem doposud věnoval prezentaci mé práce na foru v budoucnu věnuji mým stránkám. Je to způsob jak ušetřit čas a zároveň udržet stránky při životě. Jak dlouho mi to bude vyhovovat vám neřeknu, ale předpokládám, že o nakládání se svým volným časem rozhoduji především já sám a že mé rozhodnutí budete v tomto ohledu respektovat.

Jedním ze závažných důvodů, které omezily můj volný čas, je moje aktivita ve věci historických nákladních automobilů, která poměrně zásadně změnila a v krátké době ještě změní rozsah. Vzhledem k tomu, že svoje aktivity na tomto poli nemíním omezit (vděčím jim za nemalé množství získaných znalostí a nabyté motivace), je pro mě redukce plánu ohledně webových stránek jen malou bolístkou.

Pro návštěvníky stránek prozatím mohu udělat výše uvedené, tedy stránky zachovat a pouze změnit plány ohledně tvorby jejich nového obsahu. Je to pouze malý krok stranou a jeho alternativou je pouze zrušení stránek (nechat stránky ladem jako v minulosti pro mě nepřipadá v úvahu) a tak věřím, že moje rozhodnutí pochopíte. Dejte mi, prosím, trochu času abych si uspořádal věci okolo a pomalu se můžete začít těšit na další pokračování mé modelářské práce. Bude-li to pokračování na rozestavěném modelů či nějaký účelový postranní projekt, to teprve uvidíme.

Díky.

Honza3.září 2012 Zpátky ke stolům...

"Zpátky ke stolům" pro nás modeláře je něco jako "zpátky do lavic" pro školáky. Ale u nás je to něco trochu jiného. Hlavní nápor letních akcí končí a brzo bude zase čas zasednout ke stolu a začít něco lepit. U mně i u vás. Musím se přiznat, že mi jde z věcí, které teď řeším hlava kolem. Stěhování mám za sebou, ale rozpracované jsou renovace dvou našich skutečných veteránů a tak je o zábavu docela slušně postaráno. O zábavu i starosti, aby to nebyla taková nuda. Ale o tom (a o pokračování seriálu Můj první truckmodel) až jindy...

Dneska pro vás mám článek na velice významné téma, totiž náboje kol na nákladních automobilech a jejich modelech. Pozorně si článek pročtěte, protože se týká modelů velké většiny z nás.

Náboje


7.srpna Nové produkty CTM!

Měsíc se s měsícem sešel a k dispozici jsou zase nové lepty od CTM. Tentokrát jde (pokolikáté už?) revoluční sady, protože dvě z nových sad - jak ta pro International Lonestar od firmy Moebius, tak i interiérová sada pro London Bus od firmy Revell obsahují barvené planžety s atraktivními detaily do interiéru!

Součástí dnešní aktualizace je také doplněný objednávkový formulář.

Klikněte na následující odkaz pro newsletter / click the following link to open the newsletter : CTM NEWSLETTER.

31.července Master Truck Opole 2012 a Modell Truck Mania 2012

Trvalo mi to déle než jsem myslel, nicméně konečně jsem dneska narál fotogalerii skutečných kamionů z festivalu Master Truck v Opoli a zároveň také dokončil reportáž ze soutěžní výstavy Modell Truck Mania 2012, která se v rámci festivalu Master Truck konala. Obě novinky najdete v příslušných sekcí, tedy Technika a Události. Dostanete se na ně i skrze následující ikony:

Master Truck 2012
Opole

Modell truck mania 2012


13.července Dovolená

Ve dnech 13.6. - 26.6. jsem na dovolené mimo republiku. Neraguji tedy na maily a pod.

2.července Prázdninový provoz a Vzorová stavba: recenze stavebnice

Vážení přátelé,

Ohledně webu mám dnes několik organizačních záležitostí. Předně, jsou prázdniny a tak jsem se i já rozhodl zavést na webu trochu více prázdninový provoz. To poslední co chci je trávit v létě u počítače víc než je nutné a tak trochu omezím aktualizace a v plném proudu se všechno rozjede zase v září. To co můžete během léta určitě očekávat je reportáž z naší návštěvy polského truckfestu Master truck Opole, který se koná již tento víkend a v rámci kterého se koná letošní výstava Modell Truck Mania 2012, tedy otevřené mistrovství kamionových modelářů. Další aktualizace za 14 dní ale neočekávejte. Myslím, že se mi podaří do konce července jednu aktualizaci připravit, ale nebuďte zklamaní, pokud to nevyjde a těšte se na září.

V září se naplno rozjede vzorová stavba doprovázející seriál Můj první truckmodel. Úvodní informace o stavbě jsem již před několika týdny zveřejnil ZDE. V dnešní aktualizaci vám předkládám recenzi stavebnice, abyste se mohli přes léto duševně připravit na to co nás čeká a nemine a stavebnici si případně zakoupit, pokud se do stavby chcete pustit souběžně se mnou. Myslím, že se mi povedlo připravit docela zajímavou předlohu ke stavbě a určitě to nebude nuda a šeď všedního dne. Rozestavěny model v nějakém zajímavém stadiu bych chtěl prezentovat už na zářijovém E-DAYi v Praze.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady" a nebo jen kliknětě na následující banner:

Mezi organizační věci patří i to, že 31.července přestávám býti zaměstnancem autobusové divize firmy Iveco Irisbus a od 1.srpna se stávám zaměstnancem jisté mezinárodní konstrukční společnosti a s tím souvisí můj návrat do Prahy. Změna místa je mé vlastní rozhodnutí a rozhodl jsem se k tomu zejména proto, že bych se rád dál věnoval náročnějším a odbornějším partiím konstruktérské práce kterými jsem se zabýval ve škole, především konstrukci spalovacích motorů, ke kterým v současné práci nemám přístup a neboť se věnuji spíše obecné konstrukci autobusů. Se stěhováním do Prahy souvisí spousta zařizování a i proto jsem se rozhodl na webu zavést prázdninové období.


17.června Můj první truckmodel, závěrečný díl

Předmětem dnešní aktualizace je závěrečný díl mého seriálu Můj první truckmodel. Jde vlastně jen o závěrečné shrnutí prezentovaných témat doplněné o pár posledních informací. Pro mne tak končí bezmála rok trvající práce na tomto seriálu a pro vás se seriál stává kompletním a uceleným zdrojem informací o stavbě modelů kamionů. Obsahuje vše důležité, ačkoli by mohl být rozsahem klidně i dvojnásobný a psát by se dalo ještě leccos. Já ale od počátku mířil především na méně zkušené modeláře a pro ty je, myslím si, rozsah nabízených informací zcela postačující. Doufám, že jste v něm každý našel pro svoji práci něco užitečného.

Seriál jako takový sice končí, ale zakrátko se rozběhne jeho pokračování ve formě zkušební stavby, o které jsem se již zmiňoval. Více si o ní povíme třeba příště.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady" a nebo jen kliknětě na následující banner:


3.června Setkání historických náklaďáků Kolín 2012

V rámci dnešní aktualizace pro vás mám poměrně rozsáhlou fotogalerii mapující techniku, která dorazila na setkání THK ČR do Kolína, resp. jeho okolí.

Do fotogalerie z Kolína se dostanete kliknutím na následující banner nebo ikonu v sekci "Technika":


22.Května 10.díl seriálu Můj první truckmodel

Jarní nápor událostí od vydávání nových leptů až po soutěže a výstavy je za námi a tak je čas vrátit se k samé podstatě naší činnosti a pokračovat v informacích o modelářství, které už více než půl roku přináší seriál Můj první truckmodel. Desátý díl přináší informace o významných materiálech a polotovarech, které modeláři využívají při úpravách a přestavbách svých modelů.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady a tipy" a nebo jen kliknětě na následující banner:

Jak sami vidíte, seriál je oproti původnímu plánu trochu zpožděný. Předpokládal jsem, že vzorová stavba modelu začne v březnu, ale když se nad tím zamyslím, tak to potrvá ještě zhruba dva měsíce než na webu odprezentuji veškeré související informace obvyklým čtrnáctidenním tempem. Nevidím v tom problém - vždyť nikam nespěcháme! - a určitě je pořád se na co těšit. Vše co jsem slíbil samozřejmě platí a vzorová stavba se bude konat v plném rozsahu!

Zájemce o techniku bych rád upozornil, že v časopise MODELÁŘ 5/2012 najdete druhé pokračování článku o konstrukci nákladních automobilů!


6.května Kit Show Kopřivnice 2012

Spolu s několika kolegy (Pavel Behenský, Honza Sklenička, Jarda Tuláček, Karel Krejčí a Jirka Hübner) jsme se vypravili na celovíkendovou výstavu do Kopřivnice. Moc se nám tam líbilo, zažili jsme spoustu legrace i zajímavého (Tatra Phoenix!!!), viděli spoustu modelů, nakoupili zase trochu materiálu, prošli si tatrovácké muzeum a něco málo i nafotili. Moje fotky si můžete prohlédnout v galerii věnované letošní kit show.

Do fotogalerie z Kopřivnické Kitshow se dostanete kliknutím na následující banner nebo ikonu v sekci "Události":


29.dubna Modelář 04/2012

V dubnovém Modeláři najdete první díl článku zaměřeného na konstrukci nákladních automobilů. Je to text určený jak pro mazáky tak i pro začínající kamionové modeláře, kteří díky němu mají možnost alespoň nahlédnut pod karoserii a dovědět se základní informace o tom jak jsou nákladní auta stavěná a jakým detailům je dobré se na jejich modelech věnovat. Posvěceno a pochváleno několika zkušenými kamioňáckými mazáky, takže nelze než doporučit!

Trochu mimo plán jsem dneska navštívil čáslavskou erzetu Rallye Praha Revival a přivezl pár obrázků. Přijde mi škoda je syslit, pač tam jezdily samý krásný starý káry a tak je najdete v sekci technika nebo když kliknete na následující banner.


22.dubna 2. díl článku SAVIEM - MAN – ÖAF – RÁBA – ROMAN: dvacet let moderních evropských náklaďáků

Minulý článek byl jakýmsi úvodem do problematiky. Předmětem dnešní aktualizace je druhý díl článku s podrobným popisem vozidel od jednotlivých výrobců, jejich odlišností a typických rysů, kterými se od sebe odlišují.

Do sekce o historii spolupráce automobilek MAN a Saviem se dostanete kliknutím na následující banner:8.dubna Historie: SAVIEM - MAN – ÖAF – RÁBA – ROMAN: dvacet let moderních evropských náklaďáků

Velkou část loňského roku a celý začátek toho letošního jsem věnoval spoustu času vozům vzešlým ze spolupráce automobilek MAN a Saviem. Nejen, že se mi podařilo nashromáždit množství zajímavých obrázků, ale také informací, které jsou natolik zajímavé, že by bylo škoda si je nechat pro sebe. Proto jsem tyto informace zpracoval do textu, jehož celkový rozsah se blíží deseti stránkám A4. Abych vás ale nezahltil textem, proložil jsem článek obrázky a rozdělil ho na dvě části a dnes vám předklátám tu první, úvodní.

Do sekce o historii spolupráce automobilek MAN a Saviem se dostanete kliknutím na následující banner:

Do sekce CTM jsem přidal nový objednávkový formulář. Je udělaný tak, aby se vše spočítalo pouze na základě vámi vyplněného počtu leptů a výběru způsoby platby a dopravy. Nic dalšího tak počítat nemusíte. Je to jednodušší a rychlejší!

8.dubna Nová řada produktů CTM: MAN, ÖAF, ROMAN, Rába, SAVIEM!

Dlouho očekávaný okamžik se stává skutečností a já vám tu mohu oficiálně ukázat nové sady leptaných dílů pro stavebnici MAN 26.321 (kat.č. 756) od firmy Italeri. Pro více informací je zde CTM NEWSLETTER a samostatná sekce věnovaná popisu nových sad.

Klikněte na následující odkaz pro newsletter / click the following link to open the newsletter : CTM NEWSLETTER.

Do sekce věnované novým produktům se dostanete kliknutím na následující banner:


18.března Panthers cup 2012

Březen je kamioňáckými akcemi nadupaný a proto hned pár dní po fotkách z Jabbeke následují fotky z tradičního setkání českých kamionových modelářů na soutěži Panthers cup na pražském Proseku. Fotogalerii z akce najdete ZDE a také přímo v sekci Události.

15.března Jabbeke 2012

Je to jen pár dní co jsme se vrátili z letošní výstavy v Jabbeke. Snad mi proto odpustíte malé zdržení s aktualizací. Fotografie, které vám přiblíží prezentované modely najdete ZDE.

Tento víkend bude výstava Panthers cup na pražském Proseku, takže se tam doufám sejdeme.


3.března Lepty CTM

Díky dokončení mé Scanie jsem mohl doplnit fotogalerii produktů CTM o díly použité na mém modelu. Fotogalerii najdete ZDE.

Druhou věcí, kterou mám dneska na srdci je pokračování mého seriálu, tedy stavba vzorového modelu. Mám jistou ideu o tom jak by se to mělo odehrávat, ale chci vám dát možnost vyjádřit se k tomu a sdělit mi případná přání nebo nápady. Sepsal jsem na toto téma pár řádek, které najdete ZDE

26.února Minitruckfest

Před malou chvílí jsem se vrátil ze společného celovíkendového modelářského dýchánku kamionových modelářů v malé vesničce poblíž Rokycan. Jeho průběh vám přiblíží reportáž, kterou najdete ZDE.

V textu bylo dost chyb, které jsem opravil až dnes (27.2.). Když jsem to psal, byl jsem už dost unavený a byly tam neskutečné kraviny. Tímto děkuji všem, kteří mě na ně upozornili a všem se omlouvám za prznění jazyka. Díky!


19.února London bus (1/24, Revell 07651)

V únorovém Modeláři najdete mimo jiné i recenzi novinky London bus od firmy Revell.


12.února Muj první truckmodel, díl 9.

Řeknu vám, že je to docela kalup. Člověk se sotva stačil po vánocích rozkoukat v práci, už je únor a mám dost práce s tím připravit všechny náležitosti pro výstavu v Jabbeke, která je už za měsíc! Za měsíc bude vlastně už po ní. Karty budou rozdané a všichni už zase budeme na cestě domů uvažovat o tom co si do Belgie připravíme na příští rok. Vlastně ani nevím, jestli v tom shonu stihnu připravit další aktualizaci za 14 dní. V nejhorším případě dostanete u příležitosti další aktualizace fotky rovnou z Belgie.

Co se dnešní aktualizace týče, mám pro vás devátý díl mého seriálu, který je obecně zaměřen na opravy a úpravy modelů. Nejde tak ani o nějaké konkrétní rady a postupy, ale spíše o obecný náhled do problematiky - shrnuje možé přístupy a popisuje možnosti včetně doplňkových dílů a jejich rozdělení. Navíc jsem sepsal i seznam nejvýznamnějších výrobců a prodejců doplňkových dílů a přidal k nim pár slov.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady a tipy" a nebo jen kliknětě na následující banner:

Kromě toho jsem se nakonec rozhodnul dát šanci i facebooku a vytvořil jsem jednoduchou stránku, kde budou všichni přátelé těchto webových stránek nacházet pravidělně informace o aktualizacích a časem třeba i nějaké aktuální info, které nemá smysl dávat přímo sem na stránky. Nedtrans na facebooku najdete ZDE. Je tam možná i diskuse, takže uvídám názory a postřehy hlavně o tom, jestli má ta facebooková stránka do budoucna nějaký smysl č nikoli.


29.ledna Můj první truckmodel, díl 8.


Povrchová úprava je jedním z nejrozsáhlejších témat, které jsem se rozhodl ve svém seriálu určeném začínajícím kamionovým modelářům zpracovat. Snažil jsem se vynechat složitosti a v souvislosti s povrchovou úpravou zmínil především základy, jejichž zvládnutí je předpokladem pro kvalitní modelářskou práci.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady a tipy" a nebo jen kliknětě na následující banner:

20.ledna Timber Trailer (1/24, Italeri 3868)

V lednovém Modeláři najdete mimo jiné i recenzi novinky Timber Trailer od firmy Italeri.


15.ledna Můj první truckmodel, díl 7.


Sotva jsem se rozkoukal, už je tu půlka ledna a s ní i další pravidelná aktualizace. Pokračujeme zaběhnutým tempem, dalším dílem mého seriálu pro začínající kamionové modeláře. Tentokrát na téma Tmely a tmelení. Příjemnou zábavu!

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady a tipy" a nebo jen kliknětě na následující banner:


7.ledna Resinová konverzní sada Peterbilt 351 / 281

Pořídil jsem si něco o co se s vámi chci podělit, protože je to tak dobrá věc, že mi přijde líto, aby byla v ústraní. Máte rádi americký náklaďáky? Klasický starý a poctivý? Pak by vás to mohlo zajímat...

Konverzní sada
Peterbilt 281


2.ledna Nový rok = čistý štít


Přehoupli jsme se do roku 2012 a tak je na čase udělat na titulní stránce trochu pořádek a začít znova. Link na starší aktuality najdete na konci této stránky.

Letošní první aktualizací je šestý díl mého seriálu na cestě kamionovým modelářstvím. Tématem aktuálního dílu jsou barvy a dočtete se v něm spoustu důležitých informací o tom čím barvit a proč. Barvy jsou alfou a omegou modelářství dnešní doby a časy, kdy stačilo "nějak to naštětkovat" unikolkami jsou dávno ty tam. Nemáte-li barvy v malíku či nad něčím tápete, třeba se dočkáte odpovědi práve v tomto díle. Přeji příjemné počtení.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady a tipy" a nebo jen kliknětě na následující banner:


Rok 2011

23.prosince Iveco wrecker ve fotogalerii

Berte to třeba jako takový malý vánoční dárek. Ode dneška najdete v fotogalerii vybrané fotografie mého zatím posledního modelo Iveco 330.38 6x6 s vyprošťovací nástavbou BRO.

Tak hezké svátky a bohatého ježíška!

20.prosince PF 2012

Vážení přátelé kamionového modelářství, dovolte mi, abych vám touto cestou popřál klidné svátky a hodně zdraví do nového roku. Díky za vaši přízeň při spouštění nového webu a věřím, že se i v příštím roce budeme na těchto stránkách pravidelně setkávat.

10.prosince Czech Truck Model NEWSLETTER 12/2011

Vážení přátelé kamionových modelů,

dnes mám pro vás historicky první newsletter Czech Truck Model, který má zaúčel informovat všechny, že k dispozici jsou čtyři nové lepty pro modely kamionů v měřítku 1/24.

Prvním je klasický známý gitterbox, který jsme připravili ve spolupráci s eshopem MODEL MAKER SHOP jako levnější a kvalitnější náhradu jimi původně nabízeného Gitterboxu, který nebyl ve spoustě ohledů úplně ideální. Tyto "gitterboxy", paletové koše chcete-li, se používají ke spoustě účelům, zejména k manipulaci s materiálem při skladování a dopravě. Jde tedy o ideální doplněk do diorám nebo jako náklad pro Váš model. Ve spoustě případů se tyto gitterboxy používají i jednotlivě jako univerzální skladovací koš pro cokoli a kdekoli, ať už jsou to zbytky šrotu v rohu dílny nebo místo pro uložení podkládacího dřeva na plošině těžkého podvalníku.

Druhým leptem, který jsme připravovali ve spolupráci s vynikajícím německým modelářem Günterem Bönischem, je klasický těžký ocelový plech pro podlahy moderních, zejména evropských, těžkých podvalníků. Podíváte-li se na tyto podvalníky podrobněji, zjistíte že reliéf jejich plechů je odlišny od klasických "jednoprstových" stupačkových plechů a právě tuto strukturu náš nový plech věrně napodobuje.

Třetím leptem je jednoduchá, ale velice efektivní perlička na všechny moderní evropské kamiony v podobě klasické světelné lišty pod boční kryt. Naše lišta je univerzální a dobře pasuje na všechny modely evropských náklaďáků, jednoduše se sestavuje, snadno se barví a hlavně dobře vypadá. Její konstrukce, včetně jemného reliéfu pozičních svítilen, které stačí pouze nabarvit oranžovou transparentní barvou, přesně reprodukuje skutečný díl, který je k vidění na mnoha evropských tahačích.

Čtvrtá sada je poměrně rozsáhlá a i ta svým zaměřením míří opět k moderním evropským "custom" truckům. Obsahuje klasické stylové schrány na nářadí, které znáte zejména z mnoha belgických, nizozemských nebo dánských trucků a věrně napodobuje jejich konstrukci. Sada obsahuje jednu kompletní schránu a jednu falešnou, za kterou bývají obvykle ukryté komponenty v podobě výfukového tlumiče nebo palivové či hydraulické nádrže. Schrány obsahují také tradiční dánské kliky a lze je postavit v otevřené či zavřené podobě. Sada je natolik univerzální, že umožňuje použií schrán i samostaně k libovolnému účelu, ať už to je na rámu kamionu, za jeho kabinou či pod přívěsem nebo návěsem. Navíc, nebude-li vám vyhovovat rozměr leptané schrány, není nic jednoduššího, než si z plastových destiček poskládat svoji vlastní a k ní pouze připojit čelo v podobě rámečku s dvířky pro falešnou schránu. Suma sumárum: absoutní must have pro všechny slepičáře a užitečný doplněk nejen pro ně!

Pokud navíc spojíte naše leptané plechy v podobě zadního nárazníku, nových světelných lišt, nových toolboxů, libovolného vzoru stupačkových plechů a třeba i některé sady pro tahače Scania, dostáváte kombinaci doplňků pro model, pod který můžete směle napsat oblíbené heslo "Go in style"!

Sekce INFORMACE o leptech CTM je doplněná o fotografie ze zkušebních staveb nových sad.

Do sekce CTM se dostanete kliknutím SEM a pevné místo má i link na tuto sekci i na horní odkazové liště pod logem.

Newsletter si zobrazíte přímo kliknutím SEM.


27.listopadu Můj první truckmodel, díl 5: Lepidla

Zdá se, že náš seriál nadobro opustil vody filosofie a zabývá se již seriózními modelářskými tématy, které jsou pro někoho evergreenem, pro jiné neprobádanou oblastí. Přiznávám se, že když jsem sepisoval články pro tento díl, nejednou jsem svoje teze korigoval podle článků, které touhle dobou v loňském roce vycházely v časopise Modelář. Jindra Štěrbáček následovaný Davidem Bílkem čtenářům naservírovali snad vše co je potřeba o modelářských lepidlech vědět v několika podrobných článcích. Kdyby celý světl četl Modeláře, nemusel jsem tohle téma omílat znovu i já. Tak nebo tak, téma lepidla je neoddělitelně spjaté s modelářstvím a má-li být tento seriál určen pro začínající modeláře, kapitola věnovaná lepidlům v něm nesmí chybět. Přeji příjemné počtení a největší radost mi udělá, když v textu najdete nějaké nové a pro vás užitečné informace.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady a tipy" a nebo jen kliknětě na následující banner:

13.listopadu Můj první truckmodel, díl 4

14 dní zase uteklo a je načase trochu pokročit v našem seriálu. Dneska vám předkládám článek na téma Nářadí a pomůcky. Pro někoho to může být nuda, ale pro jiné jde o záležitost zásadního významu. Součástí nového dílu je tak doplněný a přepracovaný článek na téma nářadí a samozřejmě i pár anketek.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady" a nebo jen kliknětě na následující banner:

.


30.října Můj první truckmodel, díl 3

Bez dlouhých řečí vám v dnešní aktualizaci předkládám téma, které je upovídané až až... Díl třetí se zabývá přístupy k modelářství na straně jedné a obecnými pracovními postupy na straně druhé...

16.října Pravidelná aktualizace

V rámci dnešní pravidelné aktualizace mám pro vás sekci, ve které bych vás rád seznámil s leptanými díly pro modely kamionů z dílny CTM. Mimo přehledu leptů a možnosti stáhout si objednávkový formulář pro objednání leptů tam budou postupně uveřejňovány další doplňující informace a vychytávky. Do sekce se dostanete kliknutím SEM a pevné místo bude mít link na tuto sekci i na horní odkazové liště pod logem.

Mimo pravidelnou aktualizaci bych chtěl upozornit na říjnové číslo časopisu Modelář. Ten obsahuje článek zaměřený na problematiku nábojů kol nákladních automobilů, zejména pak v souvislosti se stavebnicemi kamionů měřítek 1/24 a 1/25. Je to první článek svého druhu, který si v češtině o modelech kamionů můžete přečíst a není poslední. Připravený je další dvoudílný a neméně zajímavý, takže i v budoucnu se můžete na těžkou civilní techniku na stránkách Modeláře těšit.

9.října Modellbaumesse Ried 2011

Přátelé, dneska pro vás mám exkluzivní matroš od Káji Krejčího, kterému se parádně podařilo dostat na výstavu do Riedu. My (jako klub) jsme se tam chystali, ale nakonec z toho sešlo - u mně to bylo z časových důvodů - a zbytek party na to tím pádem rezignoval, ale Kája se nedal a přivezl parádní info a hlavně fotky, takže se tam příště (2013) určitě vydáme. Dál už Kája Krejčí:

Tento víkend proběhla v rakouském městě Ried nedaleko od našich hranic modelářská výstava, jejíž součástí bylo i Austrian Model Master (obdoba našeho mistrovství republiky). Tato výstava byla zaměřená na celou škálu modelářských odvětví od plastikových modelů, přes modely železnic až po RC modely. Modely aut zabraly celou jednu halu. Výstava byla vlastně prezentací evropských klubů, kde každý klub v rámci SIGu vystavoval to nejlepší. Celkem bylo vystavováno něco kolem 300 modelů kamionů a to od takových modelářů jako je Guido Kehder, Günter Boenisch nebo Gábor Kiss. Součástí této výstavy byl i prodej doplňků prostřednictvím zásilkového obchodu Modellmaker shop Výborná akce,kde panovala skvělá atmosféra se opakuje jednou za dva roky. Za vše nechť promluví fotografie.

Fotky z akce Modellbaumesse Ried 2011 najdete v sekci Výstavy a nebo klikněte SEM.

7.října Výpadek

Omouvám se za dnešní výpadek. Byl způsobený špatným DNS nastavením na doméně liaznavzdy.cz, ale teď už všechno zase funguje a další podobné akce by už se stávat neměly.

2.října EDAY 2011...

Sice je jen týden po aktualizaci a není ještě ani pondělí, ale po fotkách z E-DAYe za týden neštěkne ani pes, takže jsem udělal výtah toho nejzajímavějšího co mělo kola a vy, ktěří jste nedorazili, se můžete mrknout co bylo k vidění. Bylo hezké vidět, že měsíc po Pilsenkitu se na spoustě rozpracovaných věcí posunula práce zase o kus dopředu. A to modelářská sezóna teprve začíná. A navíc je vidět další věc: v kategorii kamionů bylo letos hodně nadupáno a umístit se nebylo vůbec snadné a pod stupni vítězů byla ještě dlouhá řada kvalitních modelů. To ukazuje jak moc jsou kamiony svojí kvalitou nahoru, v 1/24 i 1/87. Pro fotogalerii z EDAYe kliknětě SEM

28.září Doplnění...

Tak trochu jsem zapomněl, že jsem článek o stavebnicích chtěl doplnit ještě názornými ukázkami jednotlivých chyb, o kterých se v úvodu článku hovoří. Zjednal jsem nápravu, do článku jsem přidal 13 nových fotek s popisy. Starým mazákům to nic neřekne, ale vy, kteří si ještě nejste jisti tím co to vlastně chyby stavebnic jsou a jak vypadají, to určitě oceníte. Zatím jsem moc takových přehledů a názorných ukázek neviděl... Mrknětě tedy znova SEM


26.září Nový seriál pro kamionové modeláře...

Vážení přátelé,

dnes mám pro vás aktualizaci zásadního významu. Chci vám představit úvodní díl seriálu pro kamionové modeláře, který už jsem několikrát zmínil a zkusil vás trochu nalákat a pošimrat vaši zvědavost. A aby bylo hned od začátku jasné, jak se to bude celé odehrávat a jak to bude asi vypadat, přidávám rovnou první díl zaměřený na zcela kruciální téma oboru kamionových modelů - totiž stavebnice samotné.

Samotný seriál se vám představí sám ve svém úvodním dílu a tak ho příliš představovat nemusím. Chci jen říct, že tenhle seriál je jeden z hlavních impulsů, které mne dovedly k opětovnému spuštění a nakonec i přestavbě mého webu. Chci, aby výsledkem tohoto seriálu byl ucelený přehled informací, na základě kterých bude každý moci postavit kvalitní model kamionu. Je to především seriál pro vás, kteří ho budete chtít číst. A proto, budete-li mít nějaké výhrady, nápady či návrhy, nenechávejte si je pro sebe a ozvěte se mi buď prostřednictvím e-mailu nebo nejlépe skrz příslušnou diskusní sekci na modelforu ( ZDE ), protože předem je daná jen trasa, kterou chci společně s vámi projít, ale forma a jednotlivá zastavení na této cestě jsou i ve vaší režii. Mrkněte tedy na nový seriál kliknutím na následující banner a dejte mi vědět.

Vstup do seriálu je možný skrze ikonu v sekci "Rady" a nebo jen kliknětě na následující banner:

.

Zároveň se seriálem, který představuje především pojítko jednotlivých témat s doprovodnými texty a doplňujícími informacemi, budu pravidelně do sekce "Rady" přidávat či aktualizovat články na jednotlivá témata. Proto s dnešní aktualizací najdete v sekci "Rady" samostatný článek na téma stavebnice bez doprovodného seriálového textu. Těším se na vaše dojmy a názory.

11.září Tentokrát o skutečné technice...

Dneska tu máme dvě poměrně výživné aktualizace na téma skutečné techniky. Jednak jsem se byl podívat v Hradci na Truckfestu, kde jsem chtěl načerpat trochu inspirace. To se podařilo a o pár fajnových fotek se chci rozdělit i s vámi. Fotogalerii najdete v sekci technika a nebo jen kliknětě ZDE.

Druhou a neméně zajímavou věcí je poměrně rozsáhlý článek na téma Značení evropských nákladních automobilů, kterým bych především rád informoval méně zkušené kolegy modeláře, kteří mají zájem dovědět se něco nového ze světa kamionů a rovněž tak i zamezil neustálým dotazům a diskusím o smyslu jednotlivých cedulí, které se na nákladních autech vyskytují. Žádný podobný přehled jsem doposud nikde nenašel a myslím si, že to je dost výživné čtení, při jehož tvorbě jsem si i já leccos ujasnil a naučil. Článek najdete v sekci technika a nebo klikněte ZDE.

28.srpna Pilsenkit 2011

Řeknu vám, že mi ty pondělky nějak nesedí. Mohlo by se občas stát, že pokud bych dodržoval první a třetí pondělek v měsící jako den, ke kterému budou vztahované aktualizace, párkrát by se stalo, že mezi aktualizacemi budou tři týdny a nikoli pouze 14 dní a to už mi přijde jako dost dlouhá doba a proto se budu držet schématu: "aktualizace každých 14 dní, vždycky v pondělí" a uvidíme co to přinese. Snad to bude lepčejší.

Tentokrát mám pro vás fotogalerii ze soutěže Pilsenkit 2011, kde se v hojném počtu sešli modeláři zajímající se o těžkou dopravní techniku, kteří se zdržují v příslušné sekci modelfóra. Na úvod jsem vybral pár fotogafií pro přehled, doplnil jsem je o popisy (jsou pod fotkami, když je otevřete do proklikávací galerie) a zbylé fotky najdete níže pod nimi. Do galerie se dostanete když kliknete ZDE

22.srpna Srpnový Modelář

Dneska pro vás mám jen stručnou připomínku toho, že vyšlo srpnové číslo časopisu Modelář, ve kterém najdete mimo jiné stavbu buldozeru Caterpillar, která je hodně inspirativní především ve věci opotřebení těžké techniky a stavebních strojů, kamionů i návěsů. Pokud se chcete hnout z místa a něco se naučit, takováhle literatura je nutností.

Zároveň připomínám všem, že na letošním Pilsen kitu, který se koná už tento víkend, se sejde nadprůměrné množství kamionových modelů a především také jejich autorů, takže patříte-li mezi zájemce o modely kamionů, určitě stojí za to si udělat chvilku a přijet se mezi nás podívat, popovídat si a nasdílet nějaké ty dojmy či nasát správnou atmosféru. Bude to fajn.

14.srpna Aktualizace

Jak jsem sliboval, zítra je třetí pondělí v měsíci a s ním je tu také první aktualizace. Pokud náhodou přemýšlíte nad tím, proč jsem web spustil 8.8. a nikoli na začátku měsíce, je to jen tím, že první týden jsem byl na dovolené. V Tatrách. Nakonec i 8.8. byl takový malý den Tater, protože kopřivničtí představili Phoenixe...ale to sem nepatří.

Mám pro vás novou aktualizaci na téma České a československé státní poznávací a registrační značky. Věřím, že mnoho z vás toto téma zaujme, protože se týká našich luhů a hájů a vůbec nevadí, že zrovna vy stavíte třeba americké trucky. Vědět něco o domově je povinností každého z nás. Já jsem byl nucen před nějakou dobou si udělat takový malý přehled a v upravené podobě ho nyní předkládám i vám. Doufám, že v něm každý najde nějakou zajímavou informaci. Do sekce věnované našim espezetkám se dostanete když kliknete ZDE

12.srpna Výpadek

Omouvám se za malý včerejší výpadek. Bylo to na straně poskytovatele a nemohl jsem to nijak ovlivnit, ale teď už by mělo běžet všechno normálně.

8.srpna Obnovení provozu stránek

Zdravím všechny přátele kamionového modelářství,

S radostí oznamuji, že modelářské stránky se zaměřením na modely kamionů - nedtrans - jsou opět dostupné. Moje motivace je jednoduchá. Tenhle web byl po dlouhou dobu jediným uceleným zdrojem informací o kamionovém modelářství. I přesto, že jsem počítal s tím, že tento zdroj nahradí zdroje nové, neobjevilo se prakticky nic, kde by naši méně zkušení či přímo začínající kolegové mohli nabírat znalosti a inspiraci a kde by i ti zkušenější mohli objevovat nové a zajímavé poznatky, které by mohli promítnout do své práce. Ucelený zdroj informací tu prostě chybí. Zároveň jsem si vědom toho, že náš obor, tak jak ho postupně přibližujeme plastikovému modelářství leteckému či bojové technice, se neustále rozvíjí a proto je třeba jít dál a rozšiřovat povědomí kamionových modelářů o aktuálním dění na poli plastikového modelářství, nově využívaných technikách, technologiích a materiálech tak, aby česká kamioňácká škola nepřešlapovala na místě a i v budoucnu patřila k evropské špičce.

Mimo změny vzhledu vás čekají i pravidelné aktualizace (první a třetí pondělí v měsíci), aby bylo zaručeno, že na webu najdete vždy něco nového. Nové jsou také proklikávací galerie, takže nemusíte otvírat každý obrázek zvlášť. Tohoto formátu se budu držet i v nových článcích.

Co se obsahu týče, vyhodil jsem neaktuální, ponechal to důležité a malinko přeorganizoval rozdělení webu. Můžete se těšit na spoustu nových věcí, třeba na to, že budou postupně přibývat články o technice, které vám přiblíží skutečná vozidla a jejich konstrukci. Navíc mám připravený celý nový seriál o kamionovém modelářství, který vám brzo představím, takže pokud vás zajímají modely kamionů a jak na ně, máte se na co těšit. Protřídil jsem a nahrál fotky ze všech výstav v Jabbeke i v Polsku a věřím, že takhle rozsáhlé galerie poskytnou inspiraci a chuť do práce spoustě z vás, rozšířený je i seznam mých oblíbených odkazů a obnovená je také sekce věnovaná nářadí, které používám při své práci, takže do začátku je tu, myslím si, dost nových věcí.

Komentáře, připomínky, návrhy a vůbec jakékoli pocity ohledně webu je možné vyjádřit ZDE.